Wydział powstał z inicjatywy prof. Anny Podhajskiej, która zaszczepiła pomysł nauczania biotechnologii w Gdańsku. W wyniku zdobytych doświadczeń w laboratorium prof. Wacława Szybalskiego w Uniwersytecie Stanu Wisconsin w Madison w Stanach Zjednoczonych prof. Podhajska stała się orędowniczką kształcenia biotechnologii jako oddzielnego kierunku studiów. Dzięki swemu zaangażowaniu i przychylności środowiska naukowego została nobilitowana do prowadzenia działań organizacyjnych na rzecz instytucjonalnego umocowania nauczania biotechnologii w Gdańsku.
Pierwsza rekrutacja rozpoczęła się w roku akademickim 1993/1994.
Rok 2016 był przełomowy dla funkcjonowania Wydziału, którego siedziba została przeniesiona na Kampus Uniwersytetu Gdańskiego do nowej inwestycji przy ul. Abrahama 58 w Gdańsku Oliwie.
Czytaj również: Dr Agnieszka Gajewicz jest jedną z 15 kobiet, które mogą zmienić świat. Badaczka z UG z nagrodą International Rising Talents
Obecnie na MWB kształci się 292 studentów I i II stopnia oraz 86 doktorantów. Kadrę naukowo-badawczą stanowi 75 osób, w tym 18 młodych naukowców.
- To już 25 rocznica powołania wydziału. To jedyny taki wydział w Polsce. Wydaje nam się też, że podobnych inicjatyw powołania jednostki wspólnej między dwoma uczelniami nie ma na świecie zbyt wiele. „Międzyuczelnianość” jest specyficznym przymiotnikiem, który pozwala nam korzystać zarówno z infrastruktury, jak i wiedzy obu uczelni i prowadzić studia oraz badania naukowe w oparciu o doświadczenie Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" dziekan MWB, prof. Igor Konieczny. I dodaje: - Studenci zdają sobie sprawę z jakości kształcenia, jak i prowadzenia badań, więc na brak chętnych kandydatów się nie skarżymy. Ideą naszego wydziału jest to, że studenci już od samego początku kształcenia są włączani do projektów naukowo-badawczych. Obecnie prowadzimy około 60 projektów naukowo-badawczych.
Zobacz: Peryskop - przegląd wydarzeń na Pomorzu
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: