Spis treści
- Drugi dzień konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Minister Niedzielski o zdrowiu Polaków
- Minister Niedzielski o oczekiwaniach pacjentów
- Niedzielski: Priorytetem zwiększenie liczby specjalistów
- Kształcenie lekarzy. Co się zmieniło od 2015 roku?
- Ankiety po wizycie w placówce medycznej. Niedzielski: Każdy pacjent ma prawo oceniać
- Premier zapowiada kolejną konwencję w czerwcu
W sobotę i niedzielę w Warszawie odbywa się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości. Na scenie pojawiają się najważniejsi politycy tej partii. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Programowy UL" . Dziś około godz. 14.00 spodziewane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Drugi dzień konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Minister Niedzielski o zdrowiu Polaków
Drugi dzień weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęło wystąpienie wicepremiera Mariusza Błaszczaka. Później głos zabrali również m.in. wicepremier Jacek Sasin, mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju.
Na konwencji przemówił także minister zdrowia Adam Niedzielski, zabierając głos w sprawach dotyczących zdrowia Polaków.
- Zdrowie jest najważniejsze, jest ono również ważne dla Prawa i Sprawiedliwości. Te priorytety mają swoje odzwierciedlenie w finansowaniu - w tym roku budżet na służbę zdrowia to 160 mld zł - podkreślił.
- Mamy ustawową gwarancję, że na służbę zdrowia będziemy przekazywać 7% PKB. My ciężko pracujemy nad reformą służby zdrowia, nad tym, aby służba zdrowia realnie się zmieniała. Każda propozycja reformy jest analizowana z punktu widzenia pacjenta - dodawał.
Minister Niedzielski o oczekiwaniach pacjentów
Jak zaznaczał minister zdrowia, pacjenci oczekują szybkiego dostępu do lekarzy specjalistów, którzy są świetnie wykształceni i przyjmują Polaków w komfortowych warunkach. - Nie chcemy, aby historia medyczna pacjenta była zarzucona papierami, dlatego wszystko to ma być w systemie - mówił.

Niedzielski: Priorytetem zwiększenie liczby specjalistów
- Priorytetem jest zwiększenie liczby specjalistów, dlatego zwiększyliśmy liczbę miejsc na studiach medycznych. W tym roku akademickim zostało przyjętych 11 tys. studentów na pierwszy rok studiów. Stworzyliśmy także nowe ośrodki akademickie - stwierdził.
- Postulatem Prawa i Sprawiedliwości jest równość, która ma być realizowana także w dostępie do służby zdrowia. Zależy nam na tym, aby znacząco zwiększyć liczbę pielęgniarek, których kwestia wynagrodzeń fundamentalnie się zmieniła - dodawał.
Mówił także o pozytywnych zmianach w kwestii wynagrodzeń w sektorze zdrowia w porównaniu do poprzednich rządów.
- W sektorze zdrowia, według danych GUS, najszybciej rosną wynagrodzenia, dlatego opłaca się pracować w służbie zdrowia. Powstrzymaliśmy proces wyjeżdżania lekarzy do pracy za granicę. Nasz rynek pracy dla lekarzy stał się atrakcyjny dla medyków z Białorusi i Ukrainy - tłumaczył Adam Niedzielski.
Kształcenie lekarzy. Co się zmieniło od 2015 roku?
Według ministra Niedzielskiego system kształcenia lekarzy zmienił się na lepsze.
- Studenci uczą się, jak rozmawiać z pacjentem, jak nawiązać relację z pacjentem. Ogłaszamy konkursy dla szpitali, które poprawiają swoją infrastrukturę. To są znaczące zmiany w służbie zdrowia i to także pokazuje, jak dużo było zaniedbań do 2015r. - stwierdził.
Ankiety po wizycie w placówce medycznej. Niedzielski: Każdy pacjent ma prawo oceniać
Polityk mówił także o informatyzacji systemu zdrowia, który umożliwia dostęp do całej historii pacjenta dostępnej w wersji elektronicznej. Jak dodawał, pacjent nie musi już nosić ze sobą całej dokumentacji w teczkach.
- 17 mln Polaków korzysta z elektronicznego konta pacjenta. Wprowadziliśmy także e-receptę. Cyfryzacja służby zdrowia daje poczucie bezpieczeństwa pacjentowi. Ważną zmianą jest to, że pacjent ma prawo ocenić usługę medyczną - mówił.
Jak podkreślił minister zdrowia, leczenie jest usługą publiczną, którą pacjent ma prawo oceniać.
- To prawo pacjenta do wypowiedzenia się, czy był traktowany w godny sposób. Czy informacje, które otrzymał od lekarza, były przystępne. Czy mógł świadomie podejmować decyzje. (...) Wprowadzamy standard ankietowania opinii pacjentów. Każdy po leczeniu może się wypowiedzieć w Internetowym Koncie Pacjenta - tłumaczył.
- Dla nas ekspertami są polscy pacjenci - podkreślił.
Premier zapowiada kolejną konwencję w czerwcu
Podczas konwencji zrealizowano wiele paneli dotyczących najważniejszych obszarów życia Polaków.
"Kolejne konferencje programowe Prawa i Sprawiedliwości odbędą się m.in. w czerwcu. Będą one podsumowaniem kilku ostatnich miesięcy naszych spotkań z Polakami w całym kraju, a jednocześnie naszych rozmów z ekspertami" - zapowiedział w rozmowie z portalem i.pl premier Mateusz Morawiecki.