Miny są na drogach, wśród domów, a nawet na plażach i w jeziorach. Trzeba z nich oczyścić ogromne obszary Ukrainy

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Każdego dnia saperzy usuwają dziesiątki min i niewypałów z terenu, gdzie toczy się wojna na Ukrainie
Każdego dnia saperzy usuwają dziesiątki min i niewypałów z terenu, gdzie toczy się wojna na Ukrainie Fot. MSW Ukrainy
Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski poinformował o stanie rozminowania tego kraju oraz o głównych zadaniach służb saperskich w zakresie rozminowywania osiedli, dróg i terenów przyległych. Polityk podał też szacunkowy obszar Ukrainy, który trzeba będzie rozminować. - To zajmie lata - przyznał.

Wojna na Ukrainie. Usuwanie rosyjskich min zajmie lata

- Jeśli mówimy o liczbie, dziś rozumiemy, że musimy rozminować około 270 tysięcy kilometrów kwadratowych. Dotyczy to również terytoriów okupowanych – powiedział w piątek Denys Monastyrski, szef ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych.

Polityk poinformował również o stanie rozminowania kraju oraz o głównych zadaniach służb saperskich w zakresie rozminowywania osiedli, dróg i terenów przyległych. Zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie mogą powstać podczas rekreacji i kąpieli w zbiornikach wodnych.

Monastyrski wskazał też, które operacje saperskie mają priorytet. - Mówiąc najprościej, droga między osadami powinna być rozminowana; osada, tereny przyległe, a także tereny wokół osad powinny być całkowicie rozminowane. Ale pełne rozminowanie, które obejmuje drogi, pasy leśne, zbiorniki, potrwa lata - ocenił szef MSW.

Miny na Ukrainie. W oczyszczaniu terenów zaminowanych pomogą inne państwa

- Zwróciliśmy się do naszych międzynarodowych partnerów z Unii Europejskiej. Pomogą nam z ekipami, które przyjadą z zagranicy wraz ze sprzętem do takiego rozminowania - dodał. Monastyrski zapewnił, że jego resort cały czas zabiega o międzynarodowe wsparcie w celu wzmocnienia służb chroniących ludność cywilną. - Otrzymujemy [z zagranicy - red.] sprzęt i odzież dla ratowników. Jeśli chodzi o sprzęt pirotechniczny, jest to bardzo specyficzna technika, która kosztuje miliony euro. Dziś negocjujemy z Wielką Brytanią, Francją i Włochami - powiedział polityk.

Odnośnie możliwości kąpieli minister ostrzegł, że w większości zbiorników wodnych w rejonie Kijowa, Charkowa, Sum i Czernihowa pływanie jest niebezpieczne ze względu na obecność ładunków wybuchowych. Lokalne władze ustalają, czy w niektórych akwenach można pływać. Monastyrski podkreślił, że badanie zbiorników wymaga specjalistycznego, profesjonalnego sprzętu, którego obecnie na Ukrainie brakuje.

Źródło: mvs.gov.ua

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl