Mit o Polsce nieprzestrzegającej unijnych przepisów obalony. Wypadamy niemal tak jak Niemcy

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Jeśli w grę wchodzi łamanie unijnych przepisów, pierwszą trójkę na szczycie zajmują Włochy, Grecja oraz Portugalia
Jeśli w grę wchodzi łamanie unijnych przepisów, pierwszą trójkę na szczycie zajmują Włochy, Grecja oraz Portugalia Stella Vogt, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Trwa nagonka przeciwko Polsce: inicjowane są kolejne debaty w Parlamencie Europejskim, petycje i szantaże brukselskich urzędników. Okazuje się jednak, że kraj nad Wisłą wypada w unijnych statystykach praworządności podobnie jak Niemcy. Znacznie większy kłopot w tej kwestii odnotowano we Włoszech, Grecji, Portugalii i Belgii.

Serwis Politico opublikował raport analizujący przypadki łamania unijnego prawa przez poszczególne państwa Wspólnoty. O jakie naruszenia praw UE chodzi? Od zanieczyszczającej środowisko huty stali we Włoszech, przez wadliwe lub niebezpieczne produkty przemycane głównym traktem handlu sprzętem elektronicznym w Belgii, po rumuńskich rolników, którzy masowo stosują pestycydy zabijające pszczoły, mimo że od 2018 r. są one zakazane w całej UE.

Efekty pięciomiesięcznego dochodzenia reporterskiego mogą wywołać zdziwienie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę złą reputację, jaką Polska czy Węgry mają w Unii Europejskiej. Właśnie warszawskie i budapesztańskie rządy były w ostatnich czasach najgłośniej krytykowane.

Politico zadaje kłam tym zarzutom. Niedawno belgijski europoseł Guy Verhofstadt, który wielokrotnie krytykował Polskę, podważał decyzję KE i groził wnioskiem o wotum nieufności wobec Ursuli von der Leyen. Stało się to zaraz po ogłoszeniu przez Komisję Europejską akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Nie wiadomo, czy Verhofstadt zdaje sobie sprawę z tego, że jego kraj ma o wiele większe kłopoty z praworządnością. Belgia zajmuje wysokie, czwarte miejsce w niechlubnym rankingu liczny naruszeń unijnych przepisów. Przed nią są jedynie Włochy, Grecja i Portugalia.

Wykres z lewej strony pokazuje średnią roczną liczbę postępowań w sprawie naruszenia przepisów UE. Wykres po prawej pokazuje całkowitą liczbę takich
Wykres z lewej strony pokazuje średnią roczną liczbę postępowań w sprawie naruszenia przepisów UE. Wykres po prawej pokazuje całkowitą liczbę takich przypadków odnotowanych od 2002 r. fot: politico.eu

Najrzadziej w konflikt w unijnym prawem wchodzi Litwa, Chorwacja, Dania, Estonia, Holandia i Łotwa.

W rocznej średniej spraw o naruszenie prawa UE Polska plasuje się na 11. miejscu, tuż przed Niemcami, które mają niemal identyczny wynik. Autorzy raportu są zdania, że liczba wszczynanych postępowań w ciągu ostatniej dekady spadła, ale i tak do Komisji w ciągu roku trafia ponad 3 tys. skarg.

Źródło: www.politico.eu

mac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl