20-latka może zostać ukamienowana po oskarżeniu jej o cudzołóstwo, co wywołało gniew obrońców praw człowieka. Kobieta o imieniu Amal, przeniosła się do rodziny po wyprowadzeniu się od męża w 2020 roku. Mężczyzna oskarżył ją o zdradę rok po tym, jak się z nim rozstała.
20-latkę czeka straszliwa egzekucja?
Sąd w mieście Kosti na południu kraju, uznał kobietę winną cudzołóstwa w czerwcu 2022 roku. Organizacje broniące praw człowieka podają, że nie poinformowano jej o stawianych zarzutach i nie przyznano obrońcy w momencie zatrzymania.
Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka wysłała petycję wzywającą sąd w Kosti do cofnięcia wyroku. Tłumaczono, że kara śmierci przez ukamienowanie jest naruszeniem prawa międzynarodowego.
Barbarzyńskie kary dla kobiet
Za niewierność mogą zapłacić głową kobiety w bajecznie bogatym Brunei. Za dokonanie aborcji przewidziana jest „tylko” chłosta. Obrońcy praw człowieka z Human Rights Watch określili system kar obowiązujący w tym kraju jako "wyjątkowo barbarzyński".
Odetchnęły za to kobiety na Malediwach, gdzie tamtejszy Sąd Najwyższy skasował karę śmierci przez ukamienowanie, wymierzoną kobiecie, która przyznała się do cudzołóstwa. Przebywała ona w areszcie tak długo, że urodziła tam dziecko. Będzie sądzona jeszcze raz i ma szanse na łagodniejszą akarę.
Raj na ziemi i okrutne kary
Niepewny jest los innej kobiety, którą sąd na wyspie Najfaru, wchodzącej w skład Malediwów, skazał trzy lata temu na śmierć przez ukamienowanie. Sędzia Mohamed Moosa wydał wyrok zaoczny wyłącznie na podstawie jej zeznań; że popełniła „cudzołóstwo” i była kiedyś zamężna. Na Malediwach obowiązuje moratorium na stosowanie kary śmierci za takie przestępstwa. Jest szansa, że po reformie prawa, kobieta dostanie łagodną karę.
Piekło w Arabii Saudyjskiej
W trudnej sytuacji są również kobiety mieszkające w Arabii Saudyjskiej. Kraj ten ma obecnie najsurowszy system kar na kuli ziemskiej. Kodeks karny i konstytucja opierają się na normach szariatu. Tylko tam nadal odbywają się tortury, publiczne chłosty i egzekucje przez powieszenie lub ścięcie. Zdarzają się przypadki ukrzyżowania ciała bez głowy. Zwyczaje te dotarły do obecnego prawa w nieco zmienionej formie od średniowiecza.
Na początku lat 90. karę śmierci wymierzano w tym kraju tylko mężczyznom. Dziś pod tym względem obowiązuje "równość".
dś
