FLESZ - Zakup mieszkania coraz droższy
Pozytywne przeżycia związane z polowaniem, czyli konkurs Polskiego Związku Łowieckiego dla dzieci
Konkurs "Moje pierwsze polowanie" skierowany jest głównie do dzieci, choć regulamin przewiduje także zgłoszenia osób powyżej 18. roku życia. Został ogłoszony na początku września z inicjatywy prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej Rafała Malca, przy okazji nowego projektu legalizacji polowań dla najmłodszych, złożonego przez Komitet Krzewienia Tradycji Łowieckiej.
W regulaminie konkursu można przeczytać:
"Celem Konkursu jest poznanie autentycznych doznań i wrażeń osób, które w towarzystwie swoich rodziców/opiekunów prawnych lub innych myśliwych uczestniczyły w swoich pierwszych polowaniach w charakterze obserwatorów oraz przyczyn, które spowodowały kontynuowanie pasji jaką jest łowiectwo."
Opisane wrażenia mają mieć formę opowiadania o maksymalnej objętości 10 tys. znaków. Mile widziane są również zdjęcia ilustrujące pierwsze polowanie. Wyniki zostaną opublikowane w grudniu, a zwycięzcy otrzymają bony podarunkowe oraz gwarancję umieszczenia opowiadania w czasopiśmie "Łowca Polski".
Zacięta walka o legalizację
Konkurs może stanowić kolejny krok środowisk łowieckich w walce o dopuszczenie niepełnoletnich do polowań. Od marca, 2018 roku w łowach nie mogą brać udziału osoby, które nie ukończyły 18 lat, nawet pod opieką osoby dorosłej. Od tego czasu związki łowieckie uparcie walczą o nowelizację, która znosiłaby, ich zdaniem, niekorzystny zakaz. Jedna z prób została podjęta w kwietniu tego roku. Swoją decyzję argumentują m.in. kultywowaniem tradycji, pobudzanie szacunku najmłodszych wobec przyrody czy możliwość aktywnego i rodzinnego spędzenia czasu.
Przeciwko argumentom środowisk łowieckich opowiedziało się 40 różnych organizacji, reprezentujących głównie prawa dziecka. Stowarzyszenia napisały otwarty list do Sejmu, w którym podkreślano bezzasadność wycofania zakazu.
W liście można przeczytać m.in. wypowiedzi ekspertów, kryminolożki dr Barbary Błońskiej czy psychologa Wojciecha Eichelberga.
"W świetle ugruntowanej wiedzy doświadczanie przez dziecko śmierci zwierzęcia i jej bezpośrednich skutków, niesie za sobą poważne konsekwencje dla jego psychiki. Modelowanie u dzieci postaw związanych z satysfakcją i dumą z zabicia zwierzęcia szkodzi psychologicznej kondycji dziecka i może – wywrzeć trwałe skutki dla jego dalszego rozwoju."
"Proponowanie młodym ludziom wzoru osobowego myśliwego i etosu myślistwa w ich współczesnej formie budzi poważne wątpliwości. Współczesne myślistwo nie ma bowiem nic wspólnego z dzielnością, rycerskością, z fair play i szacunkiem dla przyrody - nie promuje i nie kształci tych pożądanych cnót."
Dane z 2016 roku pokazują, że za zakazem polowań z udziałem dzieci opowiada się 78% Polaków. Autorzy otwartego listu zniesienie zakazu nazywają ''regresem cywilizacyjnym".
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Kolejny potwór wyciągnięty z Wisły! Ta ryba przeraża
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- TOP 15 ginekologów w Krakowie wg ZnanyLekarz.pl [LISTA]
- Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada! Tak będzie wyglądać
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]
