Mongolia sportami walki stoi. Osiągnięcia reprezentantów państwa z środkowowschodniej Azji. Medale igrzysk olimpijskich i nie tylko

Mateusz Pietras
Mateusz Pietras
Sukcesy sportowców z Mongolii w imprezach międzynarodowych
Sukcesy sportowców z Mongolii w imprezach międzynarodowych JACK GUEZ/AFP/East News
W czwartek Enkhsaikhan Enkhbat przeszedł do historii mongolskiego biathlonu. 21-latek jest pierwszym Mongołem, który zdobył medal imprezy rangi mistrzowskiej. Jak się okazuje reprezentant tego kraju nie zdobył medalu w ZIO. Popularnymi dyscyplinami w Mongolii sporty walki. To właśnie w tych sportach reprezentanci osiągają sukcesy na arenach międzynarodowych.

W czwartek podczas mistrzostw Europy w biathlonie złoty medal zdobył reprezentant Mongolii Enkhsaikhan Enkhbat. Tym samym 21-latek został pierwszym sportowcem z tego kraju, któremu udało się stanąć na podium imprezy międzynarodowej w tej dyscyplinie. Zapewne celem młodego zawodnika jest tylko występ w Pucharze Świata, ale również w igrzyskach, o których marzy nie jeden sportowiec. Kolejne odbędą się za dwa lata Mediolanie.

Bez sukcesów na igrzyskach olimpijskich zimą

Do tej pory zawodnicy i zawodniczki z państwa liczącego ponad 3 200 000 ludzi, rzadko licznie pojawiają się w państwie gospodarzy zimowych igrzysk olimpijskich. W Pekinie kraj leżący w środkowowschodniej Azji reprezentowało dwóch sportowców. Taka liczba powtarza się od 2006 roku, kiedy walczono o medale olimpijskie w Turynie. Natomiast najwięcej mongolska reprezentacja liczyła w Innsbrucku, kiedy to po raz pierwszy przystąpiła do udziału w ZIO. Liczyła wtedy trzynaścioro uczestników.

W historii startów Mongolia nie może poszczycić się medalem. Warto dodać, iż w tym piątym, co do wielkości państwem w Azji klimat jest dość umiarkowany o typie kontynentalnym. Charakteryzuje się krótkim, ciepłym latem i mroźną, długą zimą. Jednak takie warunki oraz dostęp do łańcuchu górskiego Ałtaj nie wpłynęły na wyniki sportowe.

Postawienie na sporty walki

Inaczej sprawa się ma w sportach, które nie są związane z białym puchem. W Mongolii ogromnym powodzeniem cieszą się sporty walki takie jak judo, zapasy, czy boks. Zapewne o sporcie w Mongolii świata usłyszał w 2008 roku za sprawą Naidangiina Tüvshinbayara. Na IO w Pekinie sięgnął po pierwszy złoty medal olimpijski dla swojej ojczyzny. Dżudoka w kat. 100 kg nie miał sobie równych. Dzisiejszy 39-latek sięgnął po dwa brązowe medale rangi mistrzostw świata. Z kolei na Igrzyskach Azjatyckich w 2014 roku został złotym medalista. Dwa lata później zdobył tytuł mistrza Azji.

Na tych samych igrzyskach sukces rodaka, tyle że w boksie powtórzył Enchbatyn Badar-Uugan. Na najwyższym stopniu podium po wyjątkowym występie w wadze koguciej. Rok wcześniej w tej samej kategorii zajął drugie miejsce na MŚ organizowanych w Chicago.

Pierwszy mongolski medal zdobył zapaśnik Jigjidiina Mönkhbata. Wicemistrzem olimpijskim został w 1968 roku w Meksyku (1968 rok).

Najwięcej krążków reprezentanci tego kraju zdobyli w judo 11 (złoty, 4 srebrne, 6 brązowych), zaś w zapasach - 10 (4 srebrne, 6 brązowych). Natomiast w boksie wywalczyli siedem medali (złoty, 2 srebrne, 4 brązowe).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl