
Najwyższy szczyt na Ziemi
Mount Everest dzierży tytuł najwyższego szczytu na Ziemi. Posiadająca 8848 metrów nad poziomem morza góra położona w Himalajach Wysokich na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej - Tybetu - przez lata była uznawana za niebezpieczną i niemal niemożliwą do zdobycia.
W języku tybetańskim szczyt nazywa się Czomolungma, co oznacza Bogini Matka Śniegu lub Bogini Matka Ziemia. Po nepalsku jej nazwa z kolei to Sagarmatha, czyli Czoło Nieba.
Do 1865 góra nazywała się Szczyt XV. Wtedy wówczas, na cześć walijskiego geodety - George'a Everesta, który zainicjował prace nad mapą Indii, nadano szczytowi nazwę, którą znamy do dziś - Mount Everest.
Górski mit blednie
Góra długo nie zostawała zdobyta. Za początki podboju uważa się 1904 rok, gdy Francis Younghusband otrzymał zgodę na pierwszą wyprawę w Himalaje. Na kolejne ruchy trzeba było czekać lata. Pierwsza wyprawa ruszyła w 1921 rok, a celem było badanie możliwych dróg dojścia na szczyt. Wówczas zatrzymano się na 6990 metrach na Chang La.
Pierwsze zdobycie nie jest oficjalne potwierdzone. Być może był to George Mallory w 1924 roku, ale tego nie dowiemy się prawdopodobnie nigdy, bo zmarł albo wchodząc na szczyt, albo schodząc z niego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Dane, które są natomiast potwierdzone, mówią, iż pierwszy zdobywca Mount Everest to Edmund Hillary. Nowozelandczyk dokonał tego 29 maja 1953 roku.
Od tamtego czasu góra jednak spowszechniała. Rozwój technologii daje większe możliwości, a także rosnącą komercjalizację szczytu.
Najlepszym dowodem na to jest najnowsze wideo Rupal Expeditions - grupy organizującej komercyjne wycieczki. Ich zdjęcie przedstawia kolejkę ponad 300 wspinaczy, oczekujących do wejścia na szczyt.
To, co kiedyś było legendarnym osiągnięciem, dziś zostało zwykłą rozrywką za pieniądze.
dś