Głównymi atrakcjami tegorocznego Przystanku Niepodległość na Cytadeli Warszawskiej będą: gra terenowa „Zagubiony skarb” (dla dzieci, młodzieży i dorosłych), teatr dla dzieci, twórcze warsztaty historyczne i przede wszystkim: zwiedzanie nowej wystawy czasowej „1025. Narodziny Królestwa”.
11 listopada 2024 r. będzie pierwszym dniem w którym w Muzeum Historii Polski będzie można zwiedzać wyjątkową wystawę „1025. Narodziny Królestwa”, upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. W ramach jednej przestrzeni prezentowane będą na niej zarówno wysokiej klasy zabytki sztuki, jak i eksponaty pozyskane dzięki badaniom archeologicznym. Pokazane zostaną bezcenne obiekty z skarbca katedralnego w Gnieźnie, które niezwykle rzadko są eksponowane poza ich miejscem przechowywania, a także serię obiektów, których jak dotąd nie wystawiano na widok publiczny.
W parku edukacyjnym Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej od godz. 11.00 do 16.00 na dzieci, młodzież, i dorosłych gości czekać będzie gra terenowa „Zagubiony skarb”. Uczestnicy wcielą się w rolę detektywów, skrupulatnie badających ślady i tropiących kolekcję monet, która w tajemniczych okolicznościach zniknęła z warszawskiej kamienicy. Wykonując zadania w grze, uczestnicy poznają historię polskiego pieniądza od denara Chrobrego aż do złotówki Grabskiego!
- O godz. 11.00 w Sali kinowo-teatralnej odbędzie się przedstawienie „Bohaterski miś” przygotowane specjalnie dla MHP przez Teatr Wolandejski. Jego głównym bohaterem jest pluszowy miś, którego historia zaczyna się w 1910 r., we Lwowie. Począwszy od swych narodzin w szwalni - po koniec pierwszej wojny światowej, miś jest świadkiem wielu wydarzeń (m.in. trafia do Legionów), które szczegółowo relacjonuje.
- Od godz. 11.00 do 17.00 Muzeum zaprosi na serię warsztatów historycznych, nawiązujących zarówno do Święta Niepodległości, jak i wystawy „1025. Narodziny Królestwa”. W ich trakcie tak dzieci, jak i dorośli będą mogli wspólnie doskonalić robienie kokard narodowych, ozdabianie królewskiej korony, kaligrafowanie średniowiecznych inicjałów, a także robienie toreb i koszulek przy użyciu sitodruku.
- O godz. 12.00 w Holu MHP wspólnie z chórem Varsoviae Regii Cantores pod dyrekcją Joanny Malugi odśpiewany zostanie hymn Polski, aby uczcić Święto Niepodległości 11 listopada.
- O godz. 18.00 na Cytadeli Warszawskiej odbędzie się koncert Wspólna Niepodległa, w ramach którego 16 artystów zaprezentuje w nowoczesnych aranżacjach tradycyjne utwory z województw, z których pochodzą. Na scenie wystąpią Sarsa, Marika, Grzegorz Hyży, Igor Herbut, Tatiana Okupnik, Jarecki, Kasia Moś, Skubas, Filip Grodowski, Michał Szpak, Natalia Nykiel, Sara James, Mariusz Lubomski, Reni Jusis, Lanberry, Józefina, a będzie im towarzyszył Jan Smoczyński i Kapela Maliszów.
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, który wrósł już w krajobraz obchodów 11 listopada w Warszawie, w tym roku odbywa się pod egidą Muzeum Historii Polski. W jego ramach odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń skierowanych do dzieci i dorosłych. Pokazy i parady, teatrzyki dla dzieci, warsztaty artystyczne, koncerty polskich gwiazd, pokazy filmów historycznych w technologii VR, warsztaty tańców polskich. Wydarzenia odbywać się będą w godz. 13:00-20:00 na Krakowskim Przedmieściu pomiędzy Pomnikiem Kopernika, a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród nich także m.in. retro autobus od godziny 14.30 kursujący między Krakowskim Przedmieściem i Cytadelą Warszawską. Dodatkowo dla uczestników festiwalu przygotowane zostały pokazy: multimedialne widowisko Iskry Niepodległej oraz pokazy filmów historycznych w technologii VR.
Więcej informacji na stronie: muzhp.pl