Główne cele
Instytucja została powołana w 2018 roku na mocy umowy, którą zawarto między Fundacją Lux Veritatis z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Piotrem Glińskim. Do tej pory instytucja uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 180 mln złotych. Jej wkład własny wynosił 90 mln złotych. Głównym celem muzeum jest utrwalenie chrześcijańskiej historii Polski oraz podkreślenie najważniejszych wydarzeń, które miały wpływ na kształtowanie się świadomości i mentalności narodowej, a także dzisiejszej Europy.
Szczególnie skupiono się na wydobyciu tożsamości polskiej oraz wzmocnieniu wśród narodu przynależności do kraju. Zadaniem muzeum jest również promowanie kultury i sztuki polskiej, stanowiącej dorobek poprzednich pokoleń, który w sensie materialnym oraz duchowym potwierdza tożsamość narodową. Uwzględniono także nauki św. Jana Pawła II oraz ich oddziaływanie na współczesność, w tym Polskę, Europę i świat.
Oficjalne otwarcie
W samo czwartkowe południe odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, w którym wzięli udział przedstawiciele władzy, m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Nie zabrakło także Michała Zaleskiego, prezydenta miasta Torunia.
Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list, który z tej okazji wystosował prezydent Polski Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że muzeum jest wspaniałą inicjatywą oraz doskonałym przykładem troski o wspólne dobro w kontekście pamięci historycznej narodu polskiego. Michał Zaleski podkreślił natomiast, że muzeum stanie się doskonałą atrakcją turystyczną Torunia, pełniącą także funkcję edukacyjną. Piotr Gliński również zabrał głos, mówiąc, że nowo powstałe muzeum jest sposobem na zrozumienie dziejów Polski.
– Ktokolwiek chce zrozumieć to, co zdarzyło się w Polsce i co ją ukształtowało, powinien tu przyjść. Dzieje Polski, widziane oczami Jana Pawła II i przez niego opowiedziane, odsłonią nowe perspektywy, pozwolą znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie – kim są współcześni Polacy – mówił Piotr Gliński.
Q&A FABIJANSKI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?