Janusz Trupinda kieruje Muzeum Zamkowym w Malborku od początku 2018 roku. Gdy rozpoczynał pracę na tym stanowisku, malborska instytucja miała jeden oddział – w Kwidzynie, ale niedługo potem przejęła też zamek w Sztumie, który od tamtej pory funkcjonuje jako drugi oddział.
Czytaj też: Malbork. Dyrektor zamku razem z zespołem pisze opowieść o swoim miejscu na ziemi
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu podlega muzeum, bardzo dobrze ocenia dotychczasowe działania Janusza Trupindy. Poinformowało właśnie, że minister Piotr Gliński, jednocześnie wicepremier, w poniedziałek (12 grudnia) powołał dyrektora na kolejną, tym razem 7-letnią kadencję, która rozpocznie się 1 stycznia 2023 r.
Przypomnijmy, że z Janusz Trupinda z Muzeum Zamkowym związany był najpierw w latach 2000-2011, kiedy to pełnił najpierw funkcję kierownika Działu Historii, następnie wicedyrektora ds. naukowo-konserwatorskich. Potem do końca 2017 roku kierował Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (dziś Muzeum Gdańska).
W czasie pierwszej, 5-letniej kadencji na stanowisku dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku, która rozpoczęła się 1 stycznia 2018 r., dr hab. Janusz Trupinda doprowadził do realizacji m.in. cyklu dużych, międzynarodowych wystaw czasowych, które układają się w zwartą opowieść o zamku i Malborku. Po kolei były to:
- „Sapientia aedificavit sibi domum. Państwo krzyżackie w Prusach”;
- „Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich”;
- „Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę – Malbork między polityką a sacrum”.
W ostatnich latach Janusz Trupinda był członkiem Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018-2021), a także Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Gdańsku (2017-2021). W 2021 roku został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na członka Komisji kwalifikacyjnej do spraw opiniowania wniosków o stwierdzenie posiadania dorobku zawodowego wymaganego na stanowisku kustosza dyplomowanego i kustosza.
Obecnie jest członkiem rad muzeów przy: Muzeum Historycznym w Ełku, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu.
Dr hab. Janusz Trupinda jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych, popularno-naukowych, artykułów, recenzji i polemik, głównie z zakresu historii zakonu krzyżackiego, relacji polsko-krzyżackich, historii i architektury zamków krzyżackich.
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Pracę magisterską napisał z herezji średniowiecznej („Bracia i siostry wolnego ducha na terenach Polski i w Prusach”), doktorat - na temat ideologii krucjatowej w kronice Dusburga, a tematem habilitacji (2017 r.) były zamki krzyżackie.
