Skromna grupa milionerów Polaków inwestuje w piłkę nożną
Magazyn Forbes co roku publikuję listę najbogatszych ludzi na świecie, a wśród nich także Polaków. Szacunkowe majątki najbardziej przedsiębiorczych ludzi nad Wisłą wpływają na wyobraźnię. W zestawieniu za 2023 rok na czele jest związany ze sportem motorowym poprzez swoją pasję do wyścigów Michał Sołowow. Do 60-latka należą takie spółki jak Synthos, Barlinek i Cersanit, a majątek to według wyliczeń 25,849 mld złotych.
Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Najlepsze polskie kluby mają budżety na poziomie przeszło 40-50 milionów złotych. To ułamek majątków topowych biznesmenów. Na opublikowanej przez Forbesa liście znaleźć można jednak tylko trzech wielkich graczy giełdowych, którzy inwestują w kluby. Potwierdza to znany od lat trend, że bez spółek Skarbu Państwa piłka nożna nad Wisłą prezentowałaby się dużo słabiej.
Kto z najbogatszych Polaków inwestuje w piłkarskie kluby? 30. miejsce w zestawieniu zajmuje 70-letni Zbigniew Jakubas, czyli właściciel Grupy Kapitałowej Multico z majątkiem szacowanym na 1,948 mld złotych. Od września 2020 roku jest większościowym udziałowcem Motoru Lublin. Klub występuje w sezonie 2022/2023 w II Lidze (trzeci poziom rozgrywkowy) i plasuje się w środku tabeli.
78. miejsce wg Forbesa przypada Michałowi Świerczewskiemu, który jest właścicielem sieci handlowej x-kom. 45-latek jest właścicielem Rakowa Częstochowa, z którym mocno związał się w 2015 roku. Majątek przedsiębiorcy wyceniany jest na 1,021 mld złotych. Sezon 2022/2023 Raków może zakończyć historycznym mistrzostwem Polski i jest na dobrej drodze do spełnienia tego marzenia fanów z Częstochowy.
935 milionów złotych i 86 miejsce na liście Forbesa to majątkowy sukces Krzysztofa Witkowskiego. 64-latek stworzył firmę produkującą kostkę brukową, a do tego inwestował w piłkę nożną w Niecieczy. Jego Bruk-Bet Termalica Nieciecza to obecnie I-ligowy klub, który ma w sezonie 2022/2023 szanse na awans do PKO Ekstraklasy (występował w niej przez cztery sezony w latach 2015-2018 i 2021-2022).
Wśród najbogatszych Polaków są milionerzy, którzy przed laty próbowali swoich sił w piłce nożnej. Często była to dla nich okazja do rozwinięcia swojego biznesu, ale później rezygnowali z tej aktywności. Są to Zygmunt Solorz związany ze Śląskiem Wrocław (4. miejsce), Bogusław Cupiał inwestujący przez lata w Wisłę Kraków (27. miejsce) oraz Antoni Ptak łączony z ŁKS-em Łódź, Lechią/Polonią Gdańsk oraz Pogonią Szczecin (71. miejsce).
