Umowa koalicyjna KO, Trzeciej Drogi i Lewicy podpisana
Liderzy partii, które w wyborach zdobyły większość parlamentarną, podpisali w piątek umowę koalicyjną.
Umowę parafowali: przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy: Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń.
Co najważniejszego dla Polski 2050 znalazło się w umowie?
W rozmowie z i.pl Paweł Zalewski, wiceprzewodniczący Polski 2050 pytany o to, co najważniejszego z perspektywy ugrupowania Szymona Hołowni udało się zawrzeć w umowie koalicyjnej podkreślił, że KO, Trzecia Droga i Lewica mają „partnerską koalicję i to jest punkt wyjścia do dobrego rządzenia”.
– Partnerstwo zakłada struktura koalicji, w której premierem jest lider największego ugrupowania, a marszałkami Sejmu będą liderzy dwóch pozostałych ugrupowań – dodał.
Paweł Zalewski podkreślił, że dla Polski 2050 „bardzo ważne są zapisy dotyczące zielonej transformacji, które umożliwią realizację do skoku cywilizacyjnego, o który nam chodzi”. – Bardzo ważne są też kwestie związane z wyższymi nakładami na edukację, także podwyżkami dla sfery budżetowej oraz zapisy dotyczące usług publicznych, czyli reform w edukacji, służbie zdrowia, czy transporcie publicznym. To są kwestie, które dla nas są kluczowe – wyliczył.
Wiceprzewodniczący Polski 2050 wymienił sprawy związane „z powrotem do aktywnej polityki zagranicznej europejskiej, jako instrumentu realizacji polityki państwa”. – To szczególnie dla mnie jest istotne – dodał.
– Istotne są też kwestie związane z modernizacją sił zbrojnych, ponieważ jest to wymóg naszego bezpieczeństwa – dodał.
Resort klimatu i środowiska dla Polski 2050?
Dopytywany, czy któreś z ministerstw: klimatu i środowiska, edukacji lub spraw zagranicznych, jest w obszarze zainteresowań Polski 2050, Paweł Zalewski powiedział, że może potwierdzić, iż „naszym szczególnym obszarem zainteresowania i chcielibyśmy, żeby był to obszar naszej odpowiedzialności, jest zielona transformacja energetyczna”. – Czyli powiązanie kwestii klimatycznych z polityką energetyczną – dodał.
W umowie koalicyjnej KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, zapiano 24 punkty, zawierające ustalenia programowe:
- Bezpieczeństwo Polek i Polaków jest dla Stron Koalicji zadaniem priorytetowym.
- Przywrócimy porządek prawny, zachwiany przez działania poprzedników.
- Jednym z najważniejszych zadań Koalicji będzie wspieranie zawodów kluczowych dla funkcjonowania państwa i przyszłości naszych dzieci.
- Koalicja chce zdecydowanej poprawy jakości i dostępności systemu ochrony zdrowia.
- Dobra edukacja to inwestycja w przyszłość naszych dzieci, ale także realny zysk w postaci wyższego PKB, bo każda złotówka przeznaczona na edukację wraca z nawiązką.
- Wzmocnimy prawa kobiet, które będą kluczowym obszarem działań Koalicji.
- Wszyscy jesteśmy równi, a orientacja seksualna i płeć nie może być powodem dyskryminacji.
- Będziemy zgodnie współpracować na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz ograniczenia ich wpływu na życie mieszkańców Polski.
- Strony Koalicji podejmą zdecydowane działania na rzecz poprawy poziomu ochrony polskich lasów, rzek i powietrza.
- Koalicja zamierza jak najszybciej doprowadzić do powrotu przewidywalności w systemie podatkowym, poprzez ustabilizowanie prawa i przywrócenie dialogu z organizacjami reprezentującymi pracodawców i związkami zawodowymi.
- Podejmiemy działania na rzecz przywrócenia transparentności finansów Państwa oraz zapewnienia nad nimi demokratycznej kontroli.
- Przywrócimy korzystne warunki do rozwoju działalności gospodarczej.
- Jednym z priorytetów Koalicji będzie odpolitycznienie Spółek Skarbu Państwa poprzez wprowadzenie czytelnych kryteriów naboru na stanowiska zarządcze.
- Strony Koalicji będą współpracować na rzecz zabezpieczenia interesu polskich rolników.
- Nauka i szkolnictwo wyższe wymagają zmian, zapewniających m.in. odpolitycznienie, przywrócenie autonomii uczelni oraz wyższy poziom finansowania.
- Kultura to zdaniem stron Koalicji kluczowy obszar funkcjonowania Państwa.
- Naprawimy i odpolitycznimy media publiczne.
- Strony Koalicji zgodnie potwierdzają, że niezbędny jest rozdział Kościoła od Państwa.
- Koalicja odpolityczni służby mundurowe i służby specjalne oraz wprowadzi czytelne reguły państwowej kontroli nad nimi.
- Świadczenia społeczne muszą być uzupełnione, zwłaszcza w obszarze systemowego wsparcia rodzin, osób z niepełnosprawnościami, opiekunów osób niesamodzielnych i seniorów.
- Zwiększymy dostępność mieszkań.
- Zapewnienie efektywnego i dostępnego transportu publicznego będzie stanowić jeden z priorytetowych obszarów naszej współpracy.
- Strony Koalicji zgodnie popierają decentralizację państwa. Uważamy, że powierzenie samorządom odpowiednich kompetencji wraz z zapewnieniem im stosownych środków finansowych zapewnia zarządzanie maksymalnie blisko ludzi.
- Strony Koalicji dostrzegają wielki potencjał i zaangażowanie w procesy społeczne organizacji pozarządowych.
lena