Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 wniosła w czwartek grupa posłów PiS. Na poniedziałkowym posiedzeniu miała się nim zająć sejmowa komisja zdrowia. Posiedzenie, zaplanowane na godzinę 16.00, rozpoczęło się z opóźnieniem. Długo jednak nie potrwało, ponieważ przewodniczący komisji Tomasz Latos odroczył posiedzenie do godz. 17.00 z uwagi na nieobecność przedstawicieli rządu.
Po wznowieniu obrad prace nad ustawą także się nie zaczęły. Posłowie opozycji złożyli wnioski o odroczenie obrad. Katarzyna Lubnauer argumentowała swój nieobecnością przedstawicieli resortu zdrowia na posiedzeniu. Z kolei poseł Lewicy Jan Szopiński wskazując na względy bezpieczeństwa, mówił o groźbach kierowanych pod adresem parlamentarzystów zajmujących się rozwiązaniami dot. epidemii. Oba wnioski zostały jednak odrzucone. Niedługo później swój wniosek o zamknięcie posiedzenia i odłożenie go do jutra do godziny 15.00 złożył poseł KO Rajmund Miller. Wniosek zyskał akceptację komisji. Przeważył jeden głos.
Nowa ustawa covidowa
Projekt nowej ustawy covidowej zakłada wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a także żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu. W projekcie nie przewidziano odmiennych regulacji dla osób, które przebyły infekcję wirusem SARS-CoV-2; osób, które poddały się szczepieniom ochronnym przeciwko COVID-19; oraz osób niezaszczepionych. Nieodpłatny test pracownik będzie mógł wykonać zasadniczo raz w tygodniu. Testy będą finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Projekt zakłada, że pracownik, który nie poddał się testowi diagnostycznemu, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach. Nie będzie z tego względu delegowany do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy bądź wykonywania pracy innego rodzaju, jednak w przewidzianych w projekcie sytuacjach będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia kogoś wirusem SARS-CoV-2.
Interia, Kampania społeczna PAP
