Najbardziej zakaźny wariant
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała XBB.1.5 za „najbardziej zakaźny” wariant Omikronu. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób szacują, że zakażenie nim wzrosło z zaledwie 2 proc. przypadków na początku grudnia do ponad 27 proc. w pierwszym tygodniu stycznia.
Powołując się na swoje źródła „Washington Post” wyjaśnia, że silna mieszanka mutacji, ułatwia szerokie rozprzestrzenianie się wirusa. Obejmuje to też osoby, które były wcześniej zaszczepione lub zakażone.
Dlaczego koronawirus ewaluował?
„XBB nie ewoluował, ponieważ ludzie byli szczepieni. Bądźmy szczerzy, ewoluował dlatego, że ludzie byli zarażeni wieloma wirusami w tym samym czasie” – ocenił Vaughn Cooper, profesor biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie w Pittsburghu.
W opinii wirusologów XBB.1.5 nie wydaje się skuteczniej unikać przeciwciał niż jego poprzednicy. Szybciej się jednak replikuje. Władze apelują o przyjmowanie szczepionki przeciwko subwariantom Omikronu.
Koronawirus w Polsce
Minionej doby badania potwierdziły 143 zakażenia koronawirusem, w tym 17 ponownych. Nie zgłoszono żadnych zgonów osób z COVID-19 – poinformowano w niedzielę na stronach rządowych. Wykonano 2 tys. 457 testów w kierunku SARS-CoV-2.
Tydzień temu, 1 stycznia 2023 r., badania potwierdziły 154 zakażenia koronawirusem, w tym 16 ponownych. Nie zgłoszono żadnych zgonów osób z COVID-19; wykonano 2 tys. 528 testów w kierunku SARS-CoV-2.
Łącznie – jak przekazano w niedzielę – od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2 – potwierdzono 6 mln 371 tys. 259 przypadków. Zmarło 118 tys. 586 osób z COVID-19.

dś
Źródło: