Najnowocześniejszy sprzęt trafi do armii. Szef MON Mariusz Błaszczak na wspólnych ćwiczeniach Wojska Polskiego i USA

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Cieszę się z obecności kolejnej brygady wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce. Cieszę się z tego, że żołnierze amerykańscy mogą ćwiczyć wspólnie z żołnierzami polskimi – powiedział Mariusz Błaszczak.
Cieszę się z obecności kolejnej brygady wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce. Cieszę się z tego, że żołnierze amerykańscy mogą ćwiczyć wspólnie z żołnierzami polskimi – powiedział Mariusz Błaszczak. twitter.com/MON_GOV_PL
– W obliczu inwazji rosyjskiej na Ukrainę tego rodzaju ćwiczenia, jak dzisiaj rozpoczynające się tu – na poligonie w Drawsku Pomorskim – nabierają wielkiego znaczenia, dlatego że pokazują interoperacyjność, pokazują współpracę Wojska Polskiego z wojskiem Stanów Zjednoczonych. Pokazują też potencjalnemu państwu napastniczemu, jakim jest Rosja, że w przypadku naszego kraju, w przypadku państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, współpracujemy bardzo ściśle, jesteśmy wobec siebie solidarni i stanowimy gwarancję bezpieczeństwa – powiedział w Drawsku Pomorskim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, obserwuje obserwował przygotowanie do szkolenia polskich załóg na czołgach Abrams. 5 kwietnia Mariusz Błaszczak podpisał kontrakt na dostawę 250 czołgów M1A2 Abrams dla Wojska Polskiego. To czołgi w najnowszej wersji SEPv3. Zmieniono w niej konstrukcję kadłuba i wieży, wprowadzono nowe systemy elektroniczne.

Minister Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że w obliczu inwazji rosyjskiej na Ukrainę tego rodzaju ćwiczenia, jak dzisiaj rozpoczynające się tu – na poligonie w Drawsku Pomorskim - nabierają wielkiego znaczenia, dlatego że pokazują interoperacyjność, pokazują współpracę Wojska Polskiego z wojskiem Stanów Zjednoczonych. – Pokazują też potencjalnemu państwu napastniczemu, jakim jest Rosja, że w przypadku naszego kraju, w przypadku państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, współpracujemy bardzo ściśle, jesteśmy wobec siebie solidarni i stanowimy gwarancję bezpieczeństwa – dodał.

Szef MON podkreślił, że stąd też bardzo się cieszy z tego, że tego rodzaju ćwiczenia rozpoczęły się na poligonie w Drawsku Pomorskim. – Cieszę się z obecności kolejnej brygady wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce. Cieszę się z tego, że żołnierze amerykańscy mogą ćwiczyć wspólnie z żołnierzami polskimi – powiedział.

Minister obrony narodowej przypomniał, że w zeszłym tygodniu był w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozmawiał m.in. z sekretarzem obrony Lloydem Austinem. – Rozmawialiśmy na temat właśnie wyposażenia Wojska Polskiego w nowoczesną broń i tak się dzieje. W kwietniu podpisaliśmy umowę w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w 250 najnowocześniejszych na świecie czołgów Abrams. Czołgi te trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej, a więc będą bronić wschodnich granic Rzeczypospolitej i będą bronić wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ale żeby tak się stało należy, aby polskie załogi mogły ćwiczyć z załogami amerykańskimi, żeby były przygotowane niejako z marszu do tego, żeby zacząć swoją działalność, używając właśnie czołgów Abrams – mówił. Dodał, że dlatego są dzisiejsze ćwiczenia, które są przede wszystkim skoncentrowane na przedstawieniu taktyki działania czołgów, na zapoznaniu polskich dowódców, ale także już pierwszych polskich załóg, z tym, w jaki sposób czołgi Abrams funkcjonują. – Kiedy porównamy sprzęt, jakim posługiwało się i wciąż posługuje się Wojsko Polskie z czołgami Abrams, to różnica jest olbrzymia. Abrams to najnowocześniejsze czołgi na świecie i dają przewagę Wojsku Polskiemu razem z wojskiem Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o zdolności obronne – mówił.

Szef MON przypomniał, że jeszcze w tym roku pierwsze czołgi Abrams trafią w formie czołgów szkoleniowych do Wojska Polskiego. – Będziemy przygotowani, żeby z marszu polskie załogi mogły rozpocząć swoją służbę, korzystając z tego sprzętu – powiedział.

Minister obrony narodowej wskazał, że dzięki ustawie o obronie ojczyzny, która weszła w życie w ostatnią sobotę, będziemy zwiększać liczebnie Wojsko Polskie. – Naszym celem jest to, żeby wojsko liczyło 300 tys. żołnierzy. Będziemy wyposażać też sukcesywnie Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt. To jest gwarancją bezpieczeństwa Polski. To jest gwarancją bezpieczeństwa również wszystkich państw tworzących Sojusz Północnoatlantycki – dodał.

Mariusz Błaszczak przekazał, że we wtorek – na zaproszenie sekretarza obrony USA Lloyda Austina, będzie przebywał w Niemczech. – Tam odbędzie się konferencja, której celem będzie omówienie możliwości dalszego wspierania Ukrainy, która dzielnie stawia opór inwazji rosyjskiej. Dziś miałem sposobność rozmowy telefonicznej z sekretarzem Austinem, który wracał z Kijowa – wskazał.

– Relacje polsko-amerykańskie są bardzo ścisłe, czego dowodem są właśnie dzisiejsze ćwiczenia – powiedział szef MON.

Zakup od USA 250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3, zapowiedzieli w lipcu 2021 roku wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Czołgi mają stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Formowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęło się decyzją Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, w 2018 roku. Dywizja jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl