Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. Uroczystości pod pomnikiem i na grobach bohaterów oraz msza w św. Brygidzie

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Wideo
od 16 lat
Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych uczczono poświęcone im święto. Świece i wieńce pojawiły się też na grobach dwojga zamordowanych w gdańskim areszcie „Zagończyka” i „Inki”. Nastoletniej sanitariuszce oddziału „Łupaszki” zadedykowane jest też bursztynowo-srebrne serce, poświęcone wieczorem w bazylice św. Brygidy.

Podczas wieczornej mszy za żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego w bazylice św. Brygidy poświęcone zostało Serce dla „Inki”. Jantarowo-srebrne wotum stanie się elementem cały czas powiększającego się bursztynowego ołtarza świątyni.

Wcześniej podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej pod poświęconym im pomnikiem wzięli licznie udział gdańszczanie, lokalni parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kombatanckich i patriotycznych, delegacje służb mundurowych oraz instytucji.

- Wierzyli w to, że cywilizowany świat nie pozwoli na to, aby połowa Europy znalazła się pod dominacją moskiewską - mówił o żołnierzach zbrojnego podziemia niepodległościowego w komunistycznej Polsce dr Paweł Warot, szef gdańskiego oddziału IPN. - Dzisiaj przypominamy o nich, IPN prowadzi badania naukowe, wydaje książki, przygotowuje materiały edukacyjne. Staramy się również uczcić pamięć o Żołnierzach Wyklętych poprzez pomniki i tablice. Pamięć o nich nigdy nie zaginie!

Uczestnicy uroczystości po wspólnej modlitwie i apelu pamięci złożyli wieńce pod pomnikiem w oprawie rac zapalonych przez kibiców Lechii Gdańsk. Kwiaty i znicze okryły też groby Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” na pobliskim cmentarzu garnizonowym. Zamordowani 28 sierpnia 1946 roku w gdańskim areszcie przy ul. Kurkowej żołnierze Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” zostali tu skrycie pochowani. Do września 2014 roku miejsce pochówek dwojga było nieznane. Zostało odkryte w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN, tożsamość „Inki” i „Zagończyka” potwierdzono rok później.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od 1 marca 2011 roku. Jest rocznicą wydarzeń z 1951 roku, gdy w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej z polecenia władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl