NASA wyśle misję na planetoidę „ze złota”. Jest warta ponad 10 kwadrylionów dolarów

Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
Planetoida ma 210 kilometrów średnicy i składa się głównie z żelaza, niklu, złota i platyny
Planetoida ma 210 kilometrów średnicy i składa się głównie z żelaza, niklu, złota i platyny NASA
16 Psyche to planetoida niezwykle wyjątkowa. Uważana jest za jedną z najciekawszych, krążących między orbitami Marsa i Jowisza. I w dodatku bardzo cenna, bo składa się m.in. ze złota i platyny. Planowana od kilku lat misja sondy Psyche w końcu będzie mogła się urzeczywistnić!

Ludzkość planuje wyprawę na planetoidę, którą tworzą niemal wyłącznie najcenniejsze metale, m.in. złoto. Zdaniem naukowców jej wartość kilkadziesiąt tysięcy razy przewyższa PKB całej kuli ziemskiej. Misję po niewyobrażalny majątek NASA przygotowuje we współpracy z firmą SpaceX Elona Muska. Amerykańska sonda ma rozpocząć badania na powierzchni kosmicznego skarbca w 2029 roku.

Pierwotnie cały plan miał rozpocząć się jeszcze w sierpniu 2022 roku, niestety nie doszedł on do skutku. Obawiano się, że nie uda się zrealizować określonego celu, ponieważ koniecznym było przygotowanie lotu do 11 października 2023 roku – wtedy bowiem zamyka się okno startowe dla całej misji.

Naukowcy uważają, że kosmiczna skała jest źródłem żelaza, niklu i złota o wartości szacowanej na 10 kwadrylionów dolarów. To ok. 70 tys. razy więcej, niż wynosi wartość całej globalnej gospodarki. Ściągnięcie tych bogactw na Ziemię spowodowałoby 90-procentowe tąpnięcie na rynku kruszców i wywróciłoby do góry nogami światowy system gospodarczy, wywołując wojny, rewolucje i zamęt.

Misja na 16 Psyche ma wystartować w październiku 2023 roku
Misja na 16 Psyche ma wystartować w październiku 2023 roku NASA

Rzecz jasna NASA nie zamierza pozyskiwać tych metali, lecz zbadać ich pochodzenie. Eksperci podejrzewają, że asteroida 16 Psyche może być orbitującym odłamkiem dawnego jądra planety. Swoje przypuszczenia opierają na fakcie, że jej skład przypomina nieco jądro Ziemi.

W przyszłym roku na planetoidę wysłana zostanie sonda, która zaopatrzona będzie w różnorodne instrumenty pomiarowe – między innymi niezwykle szybki laser, który zbierze potrzebne dane i wyśle do naukowców NASA do dalszych badań. Nie ma więc wątpliwości, że może stać się to przełomowe dla całej dotychczasowej nauki znanej człowiekowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl