Sonda NASA zmieniła kształt asteroidy. W sumie to przez przypadek

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Uderzenie sondy DART nie tylko zmieniło trajektorię Dimorphosa, ale także jego kształt
Uderzenie sondy DART nie tylko zmieniło trajektorię Dimorphosa, ale także jego kształt Fot. NASA/Johns Hopkins APL
W 2022 r. sonda kosmiczna DART uderzyła w asteroidę Dimorphos zmieniając jej trajektorię. Nie było to przypadkowe zderzenie, tylko celowa misja mająca wykazać, że jesteśmy w stanie obronić się przed potencjalnym zagrożeniem z Kosmosu. Teraz okazało się, że zmianie uległa nie tylko trajektoria asteroidy, lecz również jej kształt.

Spis treści

Sonda zmienia kształt asteroidy

Kiedy NASA wysłała misję DART (Double Asteroid Redirection Test – Test Przekierowania Podwójnej Asteroidy), aby zderzyła się z asteroidą, amerykańska agencja kosmiczna z powodzeniem wykazała, że byłaby technicznie możliwa zmiana trajektorii obiektu niebieskiego zmierzającego w stronę Ziemi i uniknięcie potencjalnie katastrofalnego uderzenia.

Jednak we wtorek naukowcy stwierdzili, że zamierzone zderzenie nie tylko zmieniło kurs asteroidy Dimorphos, lecz również zmieniła ona swój kształt. Przed zderzeniem NASA opisała Dimorphos jako „mniej więcej symetryczną spłaszczoną sferoidę”. Innymi słowy, „jak zgnieciona piłka, która jest szersza niż wyższa”. Teraz zauważono, że przypomina ona bardziej „podłużnego arbuza” lub, technicznie rzecz biorąc, „trójosiową elipsoidę”.

Tajemnica tkwi w bebechach

Według Steve'a Chesleya, starszego naukowca w Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA w Kalifornii i współautora badania opublikowanego w The Planetary Science Journal, za zmianę kształtu odpowiada skład asteroidy.

– Przeważa pogląd, że Dimorphos to luźno upakowane skupisko gruzu, od pyłu, przez żwir, po głazy. Zatem jego ogólna wytrzymałość jest dość niska, co pozwala na odkształcenie znacznie łatwiejsze niż w przypadku solidnego ciała monolitycznego – wyjaśnił.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dimorphos to w rzeczywistości satelita „asteroidy bliskiej Ziemi” – Didymosa – znajdującej się około 11 mln km od Ziemi.

Przed zderzeniem z prędkością 22 530 km/h z DART 26 września 2022 r. Dimorphos potrzebował 11 godzin i 55 minut na pokonanie jednej pętli wokół Didymos. Czas ten został teraz skrócony o 33 minuty i 15 sekund.

– Mierząc orbitę Dimorphosa przed i po uderzeniu, byliśmy w stanie wydedukować zmianę kształtu – wyjaśnił inżynier nawigacji JPL i główny autor badań Shantanu Naidu, dodając, że „zmiana kształtu była tak dramatyczna ze względu na gruz, wchodzący w skład obiektu.”

Misja Hera

Pod koniec 2026 do obu asteroid ma się zbliżyć sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Hera, która zbada sytuację obiektów. Misja ma się rozpocząć w październiku 2024 r.

– Z niecierpliwością czekamy na przybycie statku kosmicznego Hera należącego do ESA, kiedy będziemy mogli porównać nasz model z kształtem uzyskanym na zdjęciach. Dowiemy się również, jak bardzo zmieniła się orbita od czasu, gdy ostatni raz ją obserwowaliśmy w 2023 roku – powiedział Chesley .

Ani Didymos, ani Dimorphos, czy to w kształcie jajka, czy arbuza, w rzeczywistości nie stanowiły zagrożenia dla Ziemi.

Źródło: Deutsche Welle

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl