NATO Resilience Symposium 2022. Mariusz Błaszczak: Sprawiliśmy Moskwie szokującą niespodziankę

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Mariusz Błaszczak: Nasza zdecydowana odpowiedź na działania Rosji była szokującą niespodzianką dla Moskwy
Mariusz Błaszczak: Nasza zdecydowana odpowiedź na działania Rosji była szokującą niespodzianką dla Moskwy Fot. Twitter@MON_GOV_PL
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że Rosja intensyfikuje wrogie działania wobec sojuszników NATO, choć poniżej progu wojny. W ocenie szefa polskiego resortu obrony, nawet po przegraniu wojny na Ukrainie Federacja Rosyjska nie zmieni swojego nastawienia wobec Zachodu i będzie stanowić zagrożenie.

Minister Mariusz Błaszczak, podczas otwarcia międzynarodowego sympozjum NATO Resilience Symposium 2022 w Warszawie, na terenie Akademii Sztuki Wojennej, wskazał, że czasy w których to wydarzenie się odbywa stanowią olbrzymie wyzwanie dla świata, a szczególnie Ukrainy. – Trwająca rosyjska inwazja na suwerenną Ukrainę zburzyła nasze przekonanie, że horror wojny w Europie należy do przeszłości – mówił.

– Nasza zdecydowana odpowiedź na działania Rosji była szokującą niespodzianką dla Moskwy, a jednocześnie spotkała się z pewnymi reakcjami Moskwy, jak np. zawieszeniem dostaw gazu do niektórych krajów, w tym Polski – mówił. Szef MON zwrócił tu uwagę, że długo umacniana zależność energetyczna Europy od rosyjskich surowców energetycznych również wpłynęła na przygotowania do wojny i osłabiła reakcję Zachodu.

"Rosja będzie próbowała osłabić NATO"

Według ministra Błaszczaka, NATO musi przygotować się na próby osłabienia sojuszu przez Rosję. – Federacja Rosyjska w dalszym ciągu będzie nas postrzegać jako przeciwników i podejmować coraz bardziej złożone próby osłabiania naszych zdolności stawiania oporu jej ambicjom imperialnym – mówił szef polskiego resortu obrony narodowej.

Zdaniem Polski, działania Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny - w ocenie ministra - skupić się na zwiększeniu odporności w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i cybernetycznego, a także rozwoju nowych technologii w dziedzinie obronności. Szef MON Mariusz Błaszczak jako kluczowe wymienił też dalsze pogłębienie współpracy NATO z Unią Europejską oraz krajami partnerskimi: Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego

Minister zwrócił uwagę, że inwazja Rosji na Ukrainę zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i Afryce. Dodał, że Polska współpracuje z Ukrainą nad rozwiązaniem tego problemu. – Rosnące ceny produktów żywnościowych mogą wywołać kolejne fale migracyjne. Polska i Ukraina już współpracują nad wykorzystaniem polskiej infrastruktury transportowej tak, aby umożliwić eksport ukraińskich produktów rolnych na rynki światowe – poinformował Mariusz Błaszczak.

Szef MON powiedział również, że wojna na Ukrainie pokazała, iż koncepcja obrony terytorialnej sprawdza się w praktyce. – Zmotywowani, patriotyczni i dobrze dowodzeni ochotnicy bardzo skutecznie walczą z wrogiem i wspierają cywilów w obszarze prowadzenia działań wojennych. Warto zauważyć, że Ukraina stworzyła swoje siły obrony terytorialnej korzystając między innymi z modelu polskiego – powiedział polski minister obrony narodowej.

NATO Resilience Symposium 2022

NATO Resilience Symposium 2022 jest poświęcone aktualnym wyzwaniom i zagrożeniom dla bezpieczeństwa międzynarodowego. W dwudniowym forum biorą udział cywilni i wojskowi przedstawiciele 30 państw NATO, Kwatery Głównej NATO, Strategicznego Dowództwa Transformacji (ACT) oraz pięciu partnerów (Finlandia, Gruzja, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina).

Łącznie planowany jest udział około 300 gości reprezentujących cywilne i wojskowe struktury NATO i państw członkowskich, środowiska naukowe i akademickie oraz sektor gospodarczy.

Polskie Radio 24, tvp.info

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl