Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu założyli satelitarną hodowlę grzybów

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Satelitarna hodowla grzybów wyposażona została w kamery, dzięki którym naukowcy mogą sprawdzać jak w kosmicznych warunkach radzą sobie organizmy.
Satelitarna hodowla grzybów wyposażona została w kamery, dzięki którym naukowcy mogą sprawdzać jak w kosmicznych warunkach radzą sobie organizmy. UPWR
Naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego wysłali w kosmos grzyby z gatunku Fusarium culmorum. Chcą sprawdzić, jak zachowają się przy braku grawitacji. "Jeśli w przyszłości wyślemy w kosmos satelitę z większymi organizmami, to dzięki tym badaniom będziemy mieli niezbędną wiedzę dotyczącą możliwości ich rozwoju" - wyjaśnia prof. Krzysztof Matkowski.

Badania prowadzone są przez konsorcjum w składzie: SatRevolution, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN. Konsorcjum wspólnie zbudowało pierwszego polskiego bio-nanosatelitę, na pokładzie którego znalazły się właśnie grzyby.

Satelitarna hodowla grzybów wyposażona została w kamery, dzięki którym naukowcy mogą sprawdzać, jak w kosmicznych warunkach radzą sobie te organizmy. Gatunek został wybrany ze względu na szybkość wzrostu i zarodnikowania. Kontrastowa struktura grzyba ułatwia natomiast jego obserwację.

"Wiemy, że gatunek, który wysyłamy, wytrzyma temperatury nawet -250 st. C. Mamy to przetestowane na ziemi" - zapewnia profesor Krzysztof Matkowski z Zakładu Fitopatologii i Mykologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - "Chcemy zobaczyć natomiast, czy on będzie funkcjonował także w kosmosie, gdzie panuje specyficzna mikrograwitacja, która jest wielokrotnie niższa, niż na powierzchni ziemi. Kierowała nami ciekawość, czy w warunkach znacznie innych niż te, które panują na ziemi, ten organizm będzie się rozwijał tak samo, a może odmiennie, a może w sposób dla nas zupełnie niezrozumiały i dziwny".

Jako, że grzyby są podstawą każdego ekosystemu, dzięki eksperymentowi naukowcy dowiedzą się, czy w przyszłości będą mogli wysyłać w kosmos większe organizmy, np. rośliny. Badania prowadzone są prze okres dwóch tygodniu, chyba, że naukowcy uznają, iż warto je przedłużyć.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu założyli satelitarną hodowlę grzybów - Gazeta Wrocławska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
"Jeśli w przyszłości wyślemy w kosmos satelitę z większymi organizmami, to dzięki tym badaniom będziemy mieli niezbędną wiedzę dotyczącą możliwości ich rozwoju"

Amerykanie już to zrobili.. 50 lat temu
Wróć na i.pl Portal i.pl