- Krakowska publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy „Prawdziwą historię” Romana Polańskiego. Laureat Oscara, reżyser takich hitów, jak „Dziecko Rosemary” czy „Nóż w wodzie” przeniósł na ekran bestsellerową powieść Delphine de Vigan.
W rolach głównych Emmanuelle Seigner i Eva Green. Premiera z udziałem reżysera już 2 maja w kinie Kijów.Centrum - mówi Alicja Myśliwiec, rzeczniczka prasowa festiwalu Netia Off Camera. Publiczność będzie też uczestniczyć w spotkaniu z reżyserm, które odbędzie się przed pokazem.
Jak udało się nam ustalić Roman Polański przyjedzie do Krakowa w towarzystwie producenta. - Zawsze chętnie wraca do Krakowa. To miejsce mu bardzo bliskie. Reżyser cieszy się też na spotkanie z Thomasem Kretshmannem, który zagrał u niego w „Pianiście” - opowiada Alicja Myśliwiec. Na pytanie, czy twórca czuje się bezpiecznie w Krakowie, rzeczniczka prasowa odpowiada rzeczowo: - Wiem jedno, że Kraków to dla niego bardzo ważne miejsce.
„Prawdziwa historia” to thriller psychologiczny o rodzącej się przyjaźni popularnej pisarki z tajemniczą czytelniczką, która z czasem ujawnia swoje mroczne oblicze. Delphine (Emmanuelle Seigner) od jakiegoś czasu cierpi na brak weny.
Gdy pewnego dnia w trakcie podpisywania książek poznaje tajemniczą kobietę (Eva Green), jej życie zaczyna stopniowo zbaczać z wcześniej wytyczonego toru. Między kobietami rodzi się relacja, która z czasem z przyjaźni zmienia się w toksyczne uzależnienie. Delphine powoli traci kontrolę nad swoim życiem, a wszystko co uważała dotychczas za pewnik, zmienia swe pierwotne znaczenie.
Alicja Myśliwiec przypomina, że Polański przed trzema laty odebrał nagrodę na Off Camerze nagrodę „Pod prąd” i zostawił odcisk swojej dłoni na Krakowskiej Alei Filmowej. Kraków i festiwal są więc bliskie sercu reżysera.
11. edycję Netia Off Camera otworzy głośna satyra - „Śmierć Stalina” w reżyserii nominowanego do Oscara Armando Innaucciego. Wyświetlanie filmu na terenie Rosji zostało zakazane przez tamtejsze Ministerstwo Kultury. W rolach głównych zobaczymy między innymi laureatów Złotych Globów - Steva Buscemiego i Jeffrey’a Tambora, członka legendarnej ekipy Monty Pythona - Michaela Palina, dziewczynę Bonda Olgę Kurylenko oraz wielokrotnie nagradzanych aktorów: Jasona Isaacsa i Paddego Considine’a.
Prócz filmów pokazywanych w stałych sekcjach na festiwalu, ogranizatorzy przygotowali też dla widzów nowości. Mowa m.in. o sekcji „Sport to zdrowie” i „Nasto Dramie”.
- Sport to coś więcej niż rywalizacja między drużynami czy konkretnymi sportowcami. Na boisku, ringu czy korcie odbijają się problemy polityczne, społeczne i kulturowe. W jaki sposób? Odpowiedzi na to pytanie szukają filmowcy właśnie w ramach sekcji „Sport to zdrowie?” - zachęca Alicja Myśliwiec. Festiwal potrwa od 27 kwietnia do 6 maja w Krakowie.