Profesor Bronisław Chromy urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Pięknych rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1956 roku uzyskał dyplom. Profesor krakowskiej ASP oraz członek Polskiej Akademii Umiejętności.
Profesor Chromy był wybitnym artystą rzeźbiarzem, cenionym i podziwianym twórcą rzeźby monumentalnej, kameralnej, medalierstwa, a także malarstwa. Zrealizował cały szereg pomników i rzeźb plenerowych oraz dzieł sakralnych, które na trwałe zapisały się w historii sztuki i kultury narodowej. Przez dziesięciolecia pracy twórczej prezentował swe dzieła podczas setek wernisaży, pokazów oraz wystaw w kraju i za granicą, pełniąc z powodzeniem rolę ambasadora polskiej kultury i sztuki.
Czytaj także: Prof. Chromy. Wawelski smok, owieczki i pies
Był twórcą m.in. krakowskich pomników: Smoka Wawelskiego, Piwnicy pod Baranami, żołnierzy Polski Walczącej, czy też lotników polskich poległych na wszystkich frontach II wojny światowej.
Prestiżowe galerie i salony wystawowe zabiegały o możliwość prezentacji prac prof. Chromego, które nieodmiennie otrzymywały znakomite recenzje krytyków sztuki. Jego dzieła znajdują się w zbiorach muzeów w Krakowie, Warszawie, Paryżu, Kopenhadze, Moskwie, Skopje, Helsinkach, Barcelonie, Dijon, Rawennie, Hasselt, Bochum, Arezzo, Oświęcimiu, Katowicach i Bytomiu oraz licznych kolekcjach prywatnych, między innymi w Austrii, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz Kanadzie.
Profesor Bronisław Chromy był laureatem wielu ważnych nagród i wyróżnień artystycznych w Polsce i za granicą, licznych odznaczeń i medali państwowych oraz przyznawanych przez różnorodne instytucje, organizacje i środowiska.
Profesor Chromy był postacią niezwykle zasłużoną dla promocji Krakowa i jego kulturowego dorobku. Poprzez prezentacje swych dzieł rozsławiał Kraków, jako światową stolicę kultury i miejsce, gdzie nieodmiennie kreowane są trendy obowiązujące we współczesnej sztuce.
Kraków dziś i przed laty. Jak się zmienił? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]