Nielegalny zrzut ścieków do Zatoki Puckiej. WIOŚ: "Wstępne ustalenia wskazują, że są to ścieki bytowe" | ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku poinformował o nielegalnym zrzucie ścieków w Rzucewie w Zatoce Puckiej. Oględziny terenu przeprowadzili już inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku, którzy podali wstępne ustalenia.

Ścieki w Zatoce Puckiej

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oględziny terenu przeprowadzili we wtorek, 7 lutego 2023 roku. Pracownicy gdańskiego WIOŚ pobrali również próby wód Zatoki Puckiej z trzech miejsc - z rowu oraz po obu stronach wylotu.

- Pobrane próbki przekazano do analizy do Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Oddział w Gdańsku. Wyniki badań będą znane po 20 lutego 2023 roku. Wstępne ustalenia wskazują, że zanieczyszczony wylot i rowy stanowią część kanalizacji deszczowej, do której zostały zrzucone ścieki bytowe - mówi Radosław Rzepecki, zastępca pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Ponadto Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zwrócił się, zgodnie z kompetencjami, do wójta gminy Puck o natychmiastowe podjęcie czynności kontrolnych w zakresie prawidłowości pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu gospodarstw domowych w miejscowości Rzucewo, a także o udzielenie informacji w zakresie dotyczącym eksploatatora sieci kanalizacji deszczowej w miejscowości Rzucewo oraz informację dotyczącą pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód deszczowych do Zatoki Puckiej.

- Dalsze czynności i ewentualne sankcje karne, jakie zostaną podjęte w sprawie, są uzależnione od uzyskanych informacji i wyników badań - odpowiada na nasze zapytanie Radosław Rzepecki.

Przypomnijmy, że o nielegalnym zrzucie ścieków w Rzucewie do rowu mającego ujście do Zatoki Puckiej poinformował za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

- Woda brudna, wzdłuż całego rowu. Pachnie nieprzyjemnie. O zgodach na zrzut ścieków nic nie wiadomo - napisał na Twitterze gdański RZGW.

RZGW poinformowało, że zarząd zlewni w Gdańsku ustalił, iż gospodarstwo działające na sąsiadującej działce w Rzucewie nie posiada pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód opadowych oraz nie przedstawiło oświadczeń dotyczących opłat za usługi wodne.

O zrzucie ścieków zostały powiadomione Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Urząd Morski w Gdyni.

Rura w tym miejscu istnieje od kilkudziesięciu lat

W mediach społecznościowych RZGW jeden z internautów zwrócił uwagę, że rura - z której spłynęły ścieki - istnienie w tym miejscu przynajmniej z pół wieku.

- To chyba istnieje od zawsze. Pamiętam tę rurę jeszcze z lat '70 - pisze internauta.

RZGW odpowiada, że rura "od jakiegoś czasu była nieużywana".

- I chyba ktoś sobie o niej przypomniał. Miejmy nadzieję, że WIOŚ coś wyjaśni - odpowiada.

ZOBACZ TEŻ: Inspektorzy WIOŚ z Gdańska badają sprawę pożaru w Straszynie. W hali magazynowej w mauzerach z nieznaną substancją spaliły się odpady?

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl