Niemcy: Anwar Raslan, syryjski pułkownik, który torturował swoich rodaków, skazany na dożywocie

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
THOMAS FREY/AFP/East News
Sąd w niemieckiej Koblencji skazał na dożywocie siepacza syryjskiego reżimu, który torturował przeciwników dyktatora. To pierwszy taki wyrok.

Niemiecki sąd skazał syryjskiego pułkownika na dożywocie za zbrodnie przeciwko ludzkości.

58-letni Anwar Raslan był powiązany z torturowaniem ponad 4000 osób podczas wojny domowej w Syrii w więzieniu Al-Khatib, znanym jako „Piekło na Ziemi”. Proces w Koblencji jest pierwszą na świecie sprawą karną w sprawie rządowych tortur w Syrii.

Raslan był wysokiej rangi oficerem służb bezpieczeństwa za prezydenta Baszara al-Assada, gdy masowe protesty antyrządowe zostały brutalnie stłumione w 2011 roku.

Wielu protestujących zostało zatrzymanych w ośrodku Al-Khatib w Damaszku, gdzie, jak twierdzą prokuratorzy, Raslan kierował torturami. Został oskarżony o 58 morderstw, a także gwałt i napaść na tle seksualnym oraz torturowanie co najmniej 4000 osób przetrzymywanych tam w latach 2011-2012.

Orzeczenie jest znaczące, zwłaszcza dla tych, którzy przeżyli Al-Khatib i złożyli zeznania podczas procesu. Sąd karny oficjalnie uznał, że zbrodnie przeciwko ludzkości zostały popełnione przez reżim Assada na własnych obywatelach.

Raslan został aresztowany w Niemczech w 2019 roku, gdzie z powodzeniem ubiegał się o azyl. Zaprzeczył stawianym mu zarzutom, twierdząc, że nie ma nic wspólnego ze złym traktowaniem więźniów.

Jego proces był nadzwyczajny z kilku powodów. Było to precedens, bo sąd zajął się rządowymi torturami w Syrii i zostało spowodowane to przybyciem do Niemiec setek tysięcy Syryjczyków, którzy uciekli z własnego kraju.

Wielu z prawie 800 tys. Syryjczyków, którzy teraz mieszkają w Niemczech, przyniosło ze sobą straszne historie o tym, co stało się z tymi, którzy sprzeciwiali się reżimowi, a niemieccy prawnicy podjęli ich sprawę, posługując się zasadą uniwersalnej jurysdykcji, aby wnieść sprawę do sądu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl