GLS emituje obligacje we współpracy z Funduszem Inwestycyjnym na rzecz Rozwoju Mediów (MDIF) oraz holenderskim podmiotem Pluralis, powołanym między innymi przez Fundusz. Celem jest zebranie około 5 milionów euro, by wesprzeć wolne media oraz zapewnić ich niezależne działanie.
MDIF został założony w 1995 roku w Nowym Jorku przez Saszę Vucinicia oraz Stuarta Auerbacha, dziennikarzy „Washington Post”. 500 tys. dolarów na powstanie tej organizacji wyłożył kontrowersyjny finansista George Soros. Z kolei Pluralis to podmiot stworzony przez MDIF, a także inne organizacje, takie jak belgijska Fundacja Króla Baudouina, norweski Tinius Trust oraz firmę medialną Mediahuis z siedzibą w Belgii.
Niemiecki bank chce walczyć o „wolność mediów”
„Jako bank GLS chcemy pomóc zapewnić, by mieszkańcy mieli dostęp do niezależnej informacji, by mogli sami wyrabiać sobie opinie” – powiedziała Aysel Osmanoglu, rzeczniczka zarządu GLS, cytowana przez niemieckie publiczne medium „Deutsche Welle”.
Działalność banku to jednak tylko fragment szerszego planu. MDIF oraz Pluralis chcą zainwestować około 100 mln euro, do tej pory udało się zebrać około połowy tej sumy.
Pluralis twierdzi, że „Polska jest krajem, który potrzebuje inwestorów z zagranicy”, którzy „widzą korzyści społeczne w wolnych mediach oraz ich różnorodności”. Ma to być „główny cel inwestycyjny”.
Zdaniem przedstawiciela Pluralis, Maxa von Abendrotha, wolność prasy i mediów, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej, jest zagrożona przez próby przejęcia firm medialnych.
Polska „główny cel inwestycyjnym”
„Chodzi o przejęcia spółek z branży mediów przez rządy i grupy interesów im bliskie, mające na celu uzyskanie wpływów politycznych, a nie bezpośrednio sukces ekonomiczny tych firm” – uważa von Abendroth.
Jego zdaniem najdobitniejszymi przykładami są Polska oraz Węgry, ale wskazał również na Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Rumunię i Słowację, powołując się na tzw. Indeks Wolności Prasy, prowadzony przez organizację Reporterzy Bez Granic. Wszystkie te państwa spadły w ostatnich notowaniach rankingu, który jednak często jest kwestionowany z racji na niezbyt przejrzyste zasady jego tworzenia.
Jak czytamy w „Deutsche Welle”, Pluralis do tej pory zainwestowała około 32 mln euro w Polsce i na Słowacji. U naszych południowych sąsiadów transakcja dotyczyła grupy medialnej Petir Press, natomiast nad Wisłą – firmy Gremi Media, właściciela między innymi dziennika „Rzeczpospolita”.
Deutsche Welle: takie działania przynoszą owoce
Niemiecki portal wskazał w swoim tekście, że działania prowadzone przez Pluralis i MDIF „przynoszą efekty”.
Odnosząc się bezpośrednio do Polski, firma Pluralis wskazuje na proces tzw. repolonizacji mediów, prowadzony przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość.
„Prawa i reguły dla zagranicznych podmiotów są zaostrzane, co powoduje, że rynek jest mniej atrakcyjny dla zainteresowanych inwestowaniem w grupy mediowe” – twierdzi von Abendroth.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie.
Źródło: Deutsche Welle

lena