Sprawa ma związek ze zdarzeniem, do którego doszło pod koniec ubiegłego roku. To wtedy aktywistka klimatyczna Ostatniego Pokolenia Penelope Frank przykleiła się do płyty lotniska w Berlinie. Taka forma protestu może skończyć się dla niej wyrokiem skazującym za paraliżowanie ruchu lotniczego. I tu właśnie pojawia się problem. Choć Frank jest transpłciową kobietą, w dokumentach figuruje jako mężczyzna. Jeśli więc zostanie skazana, grozi jej więzienie dla mężczyzn.
Serwis Die Welt zwraca uwagę, że jeszcze tego lata rząd w Berlinie ma zająć się projektem ustawy o samostanowieniu. Na mocy takich przepisów, osoby transpłciowe, interseksualne i niebinarne miałyby możliwość zmienić wpis w metryce o płci i imieniu za pomocą prostej deklaracji. Dla aktywistki klimatycznej - podkreśla portal - zmiany te mogą jednak przyjść za późno.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Problem niemieckiego więziennictwa o osobami transpłciowymi
Osoby transpłciowe wciąż mają pozostawać wyzwaniem dla więziennictwa w Niemczech. Jak czytamy, zakłady karne są zupełnie nieprzygotowane do radzenia sobie z nimi. Jakby tego było mało, same zmagają się z problemem braku personelu. To zaś oznacza mniejszą możliwość interwencji w przypadku, gdy "za kratkami zapanuje prawo silniejszego".
Co ważne, za więziennictwo odpowiedzialne są kraje związkowe. W każdym z nich funkcjonują inne zasady dotyczące osób transseksualnych.
"A co z wiążącymi, jednolitymi przepisami? Tych nie ma, decyzje często podejmowane są indywidualnie, a przy wyborze rodzaju więzienia decyduje najczęściej stan genitaliów. To ogromne wyzwanie dla zakładów karnych, ponieważ przepisy wymagają, aby mężczyźni i kobiety nie przebywali w tych samych budynkach więziennych" – pisze DW.com.
Zdaniem przewodniczącego związku zawodowego pracowników więziennictwa w Niemczech René Muellera, odpowiedzią władz na ten problem powinny być oddzielne areszty dla takich osób. – Każdy kraj związkowy powinien rozważyć możliwość umieszczenia osób transpłciowych w areszcie i więzieniu, a następnie ministerstwa powinny odpowiednio wyposażyć te instytucje pod względem personelu, logistyki i finansów. To nasze żądanie pod adresem polityków – podkreślił.
dw.com

dś