Niemcy: Bundestag znosi zakaz reklamowania aborcji. "Nie przystawał do obecnych czasów"

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Według uchylonego dziś paragrafu 219a niemieckiego kodeksu karnego,  "namawianie do aborcji oraz jej reklamowanie i czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych" było zakazane.
Według uchylonego dziś paragrafu 219a niemieckiego kodeksu karnego, "namawianie do aborcji oraz jej reklamowanie i czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych" było zakazane. Fot. Flickr/ Max Gerlach/ CC BY-SA 2.0
Choć aborcja w Niemczech jest nielegalna, reklamowanie jej nie będzie już zakazane. W piątek Bundestag przegłosował zmianę prawa w tym zakresie. Zdaniem niemieckiego ministra sprawiedliwości Marco Buschmanna, obowiązujący dotychczas przepis był absurdalny i nie przystawał do obecnych czasów.

Chodzi o paragraf 219a niemieckiego kodeksu karnego, w myśl którego "namawianie do aborcji oraz jej reklamowanie i czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych" jest zakazane. Przepis ten przeszedł już do historii. Za jego uchyleniem opowiedzieli się posłowie koalicji rządzącej i opozycyjnej Lewicy. Przeciwko zagłosowały CDU/CSU i AfD. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Bundestag zdecydował, że wraz z uchyleniem wspomnianego paragrafu, nastąpi uchylenie wyroków wydanych przeciwko lekarzom na jego podstawie. Chodzi o okres od października 1990 roku.

"Zdrowie i samostanowienie kobiet są prawami człowieka"

– Dziś jest wspaniały dzień. Zdrowie i samostanowienie kobiet są prawami człowieka – skomentowała dzisiejszą decyzję niemieckich posłów federalna minister ds. rodziny Lisa Paus. Wskazała przy tym na potrzebę przeprowadzenia debaty o dopuszczalności przerywania ciąży. Oburzenia nie kryli z kolei parlamentarzyści CDU/CSU i AfD, którzy podkreślali, że przy obowiązujących do tej pory przepisach kobiety również mogły uzyskiwać informację o aborcji. Zwracali uwagę, że nie można ignorować prawa dzieci nienarodzonych.

Zgodnie z niemieckim prawem, aborcja jest nielegalna i zagrożona karą więzienia do 3 lat. Wyjątki stanowią sytuacje, kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu, występku kazirodczego i przestępstwa pedofilskiego lub stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. To jednak nie wszystko. Nie karze się również za aborcję wykonaną w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży po zasięgnięciu odpowiedniej konsultacji.

dw.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl