Niemcy: Bundestag znosi zakaz reklamowania aborcji. "Nie przystawał do obecnych czasów"

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Według uchylonego dziś paragrafu 219a niemieckiego kodeksu karnego,  "namawianie do aborcji oraz jej reklamowanie i czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych" było zakazane.
Według uchylonego dziś paragrafu 219a niemieckiego kodeksu karnego, "namawianie do aborcji oraz jej reklamowanie i czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych" było zakazane. Fot. Flickr/ Max Gerlach/ CC BY-SA 2.0
Choć aborcja w Niemczech jest nielegalna, reklamowanie jej nie będzie już zakazane. W piątek Bundestag przegłosował zmianę prawa w tym zakresie. Zdaniem niemieckiego ministra sprawiedliwości Marco Buschmanna, obowiązujący dotychczas przepis był absurdalny i nie przystawał do obecnych czasów.

Chodzi o paragraf 219a niemieckiego kodeksu karnego, w myśl którego "namawianie do aborcji oraz jej reklamowanie i czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych" jest zakazane. Przepis ten przeszedł już do historii. Za jego uchyleniem opowiedzieli się posłowie koalicji rządzącej i opozycyjnej Lewicy. Przeciwko zagłosowały CDU/CSU i AfD. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Bundestag zdecydował, że wraz z uchyleniem wspomnianego paragrafu, nastąpi uchylenie wyroków wydanych przeciwko lekarzom na jego podstawie. Chodzi o okres od października 1990 roku.

"Zdrowie i samostanowienie kobiet są prawami człowieka"

– Dziś jest wspaniały dzień. Zdrowie i samostanowienie kobiet są prawami człowieka – skomentowała dzisiejszą decyzję niemieckich posłów federalna minister ds. rodziny Lisa Paus. Wskazała przy tym na potrzebę przeprowadzenia debaty o dopuszczalności przerywania ciąży. Oburzenia nie kryli z kolei parlamentarzyści CDU/CSU i AfD, którzy podkreślali, że przy obowiązujących do tej pory przepisach kobiety również mogły uzyskiwać informację o aborcji. Zwracali uwagę, że nie można ignorować prawa dzieci nienarodzonych.

Zgodnie z niemieckim prawem, aborcja jest nielegalna i zagrożona karą więzienia do 3 lat. Wyjątki stanowią sytuacje, kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu, występku kazirodczego i przestępstwa pedofilskiego lub stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. To jednak nie wszystko. Nie karze się również za aborcję wykonaną w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży po zasięgnięciu odpowiedniej konsultacji.

dw.com

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl