Jak podaje Serwis Samorządowy PAP Ministerstwo Środowiska przekazało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz o odpadach. Nowelizacja ustawy to odpowiedź na występujące patologie w gospodarce odpadami.

Lepszy system kontroli
Nowelizacja ustawy o odpadach zmienia m.in. zasady nadzoru wysypisk przez straż pożarną. Nowe przepisy wprowadzają rozszerzenie uprawnień w zakresie informowania o istniejących miejscach magazynowania i składowania odpadów. Komendant Powiatowy (Miejski) Państwowej Straży Pożarnej będzie miał dostęp do tych samych narzędzi (poprzez nadanie), z których korzysta Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Żeby uzyskać zezwolenie na zbieranie lub składowanie odpadów, trzeba będzie uzyskać opinię komendanta PSP. Zdaniem resortu środowiska zmiana ta pozwoli na ograniczenie składowania śmieci w miejscach, które nie spełniają wymogów przeciwpożarowych.
Projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska przyznaje też sporo nowych kompetencji inspektorom. Będą możliwe kontrole interwencyjne (bez wcześniejszej zapowiedzi) i to o każdej porze dnia i nocy. Ustawa przewiduje rozszerzenie kompetencji inspektorów IOŚ. Będą oni mogli prosić inne organy kontroli lub policję o pomoc podczas kontroli.
Ograniczony import śmieci do Polski
Projekt przewiduje także zmiany w ustawie o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów. Resort środowiska chce wprowadzić obowiązek pozyskania informacji od Państwowej Straży Pożarnej o stanie instalacji odbiorcy odpadów z zagranicy. Dane takie miałby pozyskiwać Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Jeśli PSP wyda negatywną opinię dotyczącą przetwarzania odpadów, przywóz śmieci mógłby zostać przełożony.
Nowe przepisy wprowadzają też całkowity zakaz przywozu do kraju odpadów komunalnych (i powstających z przetwarzania odpadów komunalnych) oraz odpadów, które trzeba unieszkodliwiać. Ministerstwo planuje też zmienić sposób przedstawiania informacji na temat odpadów sprowadzonych do kraju. Nowe metody pozwolą na dokładniejsze śledzenie tego, co dzieje się z przetworzonymi odpadami przywiezionymi do Polski.
ZOBACZ galerię 24 krajów, które sprowadzają śmieci do Polski:
Zrobili sobie z Polski wielkie wysypisko. Te kraje zwożą do ...
Recydywiści z wysypisk nie będą mogli prowadzić działalności
Nowe przepisy pozwalają na wstrzymanie przez WIOŚ działalności w przypadku stwierdzenia takich samych naruszeń w trakcie kolejnych kontroli (recydywa). Tym samym osoba, która prowadzi działalność polegającą na zagospodarowaniu odpadami i narusza warunki posiadanych decyzji, będzie mogła być odwołana. Decyzja ta ma na celu ograniczenie procederów niepłacenia kar administracyjnych przez podmioty zarządzające odpadami. Opłaty te są stosunkowo niskie, poza tym procedury administracyjno-sądowe mogą się przeciągać.
Nowe przepisy mają dotknąć przede wszystkim tych, którzy działają w szarej strefie w obszarze gospodarowania odpadami. Ustawodawca ma zamiar ograniczyć m.in.:
- porzucanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych;
- porzucanie odpadów w miejscach, na których zakończono działalność w zakresie gospodarki odpadami niezgodnie z przepisami.