"Nowa era" w stosunkach polsko-ukraińskich. Premier Morawiecki: Rosja jest tym przerażona

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
fot. Krystian Maj/KPRM
– Między Ukrainą a Polską rozpoczęła się nowa era szczególnych, braterskich stosunków – oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal. Słowa te padły podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim. – Nasza współpraca, która rodzi się w przyspieszonym tempie, tworzy zupełnie nową perspektywę, o której mogliśmy tylko marzyć, o której marzył śp. Lech Kaczyński – mówił szef polskiego rządu.

W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i jego ukraińskiego odpowiednika Denysa Szmyhala. Ich owocem jest podpisanie szeregu umów dotyczących dwustronnej współpracy w dziedzinach obronności, energetyki, środowiska; współpracy transgranicznej i celnej, a także polityki regionalnej i pamięci narodowej. W Kijowie ustalono, że nasz kraj będzie brał udział w powojennej odbudowie Ukrainy. Polska zadeklarowała też, że będzie wspierać rozwój samorządów na Ukrainie.

Premier Ukrainy podczas wspólnej konferencji prasowej z Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim podkreślił, że między Polską i Ukrainą rozpoczęła się nowa era szczególnych, braterskich relacji. – Czynimy ważny krok do instytucjonalizacji tych relacji – mówił o podpisanych umowach i memorandach Denys Szmyhal.

Szef ukraińskiego rządu wskazywał, że zarówno Ukraińcy, jak i Polacy rozumieją, dlaczego Rosja musi być powstrzymana właśnie teraz. Zwrócił jednak uwagę, że współpraca między naszymi państwami dotyczy także przyszłości. – Polska i Ukraina są silnymi partnerami w Europie – wskazał.

"Zupełnie nowa perspektywa"

– Myślę, że Rosja jest przerażona relacjami polsko-ukraińskimi i tym, jak one rosną, krzepną i tężeją, tym jak jesteśmy w stanie budować przyszłość w oparciu o teraźniejszość – stwierdził z kolei Mateusz Morawiecki. – Jesteśmy uzupełniającymi się państwami i to na Kremlu zostało dostrzeżone. Nasza współpraca, która rodzi się w przyspieszonym tempie, ona tworzy zupełnie nową perspektywę, o której mogliśmy tylko marzyć, o której marzył śp. Lech Kaczyński – dodał.

Odnosząc się do śp. prezydenta Kaczyńskiego Morawiecki przywołał jego słowa, w myśl których, nie jesteśmy w stanie zmienić naszej dramatycznej przeszłości, ale jesteśmy w stanie sprawić, aby ona nie determinowała przyszłości. I to właśnie dzisiaj robimy – oświadczył.

Polski premier mówił o podpisanych memorandach, że jest to rodzaj współpracy, jakiego Ukraina nie miała z żadnym innym państwem. – One być może stanowią przedsionek do nowego traktatu polsko-ukraińskiego, o którym będziemy dyskutować w najbliższych miesiącach, bo ta wspólnota interesów rodzi zupełnie nowe perspektywy – wskazał.

"Jesteśmy dla Ukrainy prawdziwym przyjacielem"

– Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Jesteśmy dla Ukrainy prawdziwym przyjacielem, ale wiem też, że Ukraina jest dla nas prawdziwym przyjacielem – mówił premier. W czasie konferencji z ust Morawieckiego padła deklaracja, że Polska zrobi wszystko, aby "przekonać sceptyków z Unii Europejskiej, że Ukraina zasłużyła na status kraju kandydującego". – Dziś doświadczamy geopolitycznego momentu zwrotnego, którego punktem centralnym jest Ukraina. Małostkowi są ci, którzy tego nie dostrzegają – powiedział.

"Ta rozmowa przejdzie do historii"

Głos zabrał także wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Zwrócił on uwagę, że spotkania międzyrządowe są dziś w Europie pewną normą. Jak jednak podkreślił, to spotkanie było niezwykłe, i nie tylko dlatego, że odbywało się w Kijowie, stolicy państwa prowadzącego wojnę, ale dlatego, że jego treść przekraczała to, co zwykle dzieje się podczas tego typu spotkań.

– To była treść, która obejmowała ogromną ilość różnych spraw, tematów – wskazał wicepremier. – Mamy tu i kulturę, i sprawy wewnętrzne, i wiele spraw gospodarczych, i dzisiaj tak ważne, podnoszone w całym świecie sprawy środowiskowe. Krótko mówiąc, całe spektrum kwestii, które są dzisiaj ważne dla nas, a są ważne także w innych państwach, są ważne w każdym normalnym państwie i w relacjach między wszystkimi państwami – dodawał.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że przedstawiciele obu państw doszli do wnioski, że potrzebna jest współpraca, która będzie budować związek między naszymi narodami. – Związek, który ma mieć naprawdę potężne podstawy. Historia była różna, była często naprawdę bardzo trudna, ale dzisiaj jest pełna szansa na to, żeby stworzyć coś zupełnie nowego, nową jakość nie tylko w relacjach między naszymi państwami, ale być może także w relacjach europejskich, i co za tym idzie, także w europejskiej geopolityce – ocenił.

– To była rozmowa przyjaciół i sojuszników, przejdzie do naszej historii – podsumował prezes Prawa i Sprawiedliwości.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl