Nowa oferta Comarchu na akcje Cracovii. Teraz głos należy do radnych

Jacek Żukowski
Jacek Żukowski
Powraca sprawa kupna przez Comarch pakietu akcji MKS Cracovia SSA, które posiada gmina Kraków. Zapowiadał to prezes klubu Janusz Filipiak, gdy sprawował jeszcze władzę (od 30 września przebywa w szpitalu w ciężkim stanie i w zarządzie zastępuje go Elżbieta Filipiak).

Przetargi na akcje Cracovii bez rezultatu

Dwa przetargi ogłoszone przez miasto nie przyniosły rozstrzygnięcia. Pierwszy wygasł w połowie lipca gdyż nie było ofert. Wobec czego gmina Kraków zdecydowała się rozpisać drugi, który wygasł 20 października. Gmina Kraków jest właścicielem 33,64 procent akcji MKS Cracovia, pozostały pakiet od lat należy do Comarchu. Cena wywoławcza akcji opiewała na 26 719 725 mln zł.
Firma informatyczna złożyła ofertę na kwotę 19 867 186,33 zł, a więc znacznie poniżej żądanej przez miasto ceny. Przetarg nie przyniósł rezultatu.

Nastąpiły negocjacje na linii miasto – Comarch. W ich wyniku firma podniosła ofertę do kwoty 21,2 mln zł. Jest ona jednak niższa od pierwotnej o 5,5 mln. Do akcji włączył się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który przedstawi Radzie Miasta projekt wyrażenia przez nią zgody na zbycie akcji za wyżej wymienioną cenę. Posiedzenie Rady Miasta w tej sprawie odbędzie się w środę 22 listopada.

W projekcie czytamy, że wartość akcji, która pozostaje w posiadaniu miasta oszacowana została na 19,7 mln złotych, a więc ustalona przez Comarch i miasto w drodze negocjacji kwota wykupu kwota jest wyższa o blisko 1,5 mln złotych niż to wynika z poprzednich szacunków wartości.

Zbycie akcji Spółki przyczyni się do pozyskania przez Gminę Miejską Kraków środków pieniężnych, które zostaną przeznaczone na realizację zadań służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty mieszkańców Gminy. Transakcja zbycia nie spowoduje naruszenia interesów Gminy Miejskiej Kraków, z kolei wpłynie pozytywnie na stan jej finansów – tłumaczy prezydent w piśmie do radnych.

Dług Cracovii wobec Comarchu wynosił 67 mln zł na koniec 2022 r. W czerwcu 2023 prezes Filipiak ogłosił, że dług wynosi 72 mln zł. Za pierwsze półrocze 2023 strata klubu wyniosła 3,5 mln zł. Ile teraz wynosi dług? Artur Fortuna (prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej), śledzący od lata finanse Cracovii, szacuje, że dług może wynosić o koło 80 mln zł.

Dodajmy, że 8 grudnia ruszą prace związane z remontem lodowiska Cracovii. Chodzi o montaż nowych band. Prace potrwają dwa tygodnie, a drużyna Comarch Cracovii, która na co dzień rozgrywa mecze na tym obiekcie, w nowym roku będzie mogła korzystać z ulepszonego lodowiska.

Inwestycję będzie realizować jedna z firm, które zgłosiły się do przetargu. To Gamak z Jastrzębia-Zdroju, która dostarczenie i montaż band wyceniła na 1 mln 163 tys. 334 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Marcin Nowak żużlowiec Texom Stali Rzeszów - 10. Sportowiec 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa oferta Comarchu na akcje Cracovii. Teraz głos należy do radnych - Gazeta Krakowska

Wróć na i.pl Portal i.pl