Nowe przepisy przy wjeździe do Niemiec. Co musisz wiedzieć, aby pokonać granicę?

Jakub Pikulik
Od 19 maja obowiązują nowe przepisy przy wjeździe do Niemiec.
Od 19 maja obowiązują nowe przepisy przy wjeździe do Niemiec. Aleksandra Pazda / archiwum
Od 19 maja Niemcy złagodzili przepisy, dotyczące wjazdu Polaków do ich kraju. Zwolnieni z wykonywania testów i kwarantanny są m. in. uczniowie, studenci i pracownicy, którzy regularnie wjeżdżają do Niemiec. Zwolnione są też osoby, wjeżdżające do Niemiec na mniej niż 24 godziny (tzw. mały ruch graniczny). Polskie przepisy pozostają niezmienione do 5 czerwca. Co to oznacza dla osób, przekraczających granicę?

Wjazd do Niemiec na nowych zasadach

O nowych przepisach poinformowało Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji. Od północy 16 maja w Niemczech obowiązuję nowe, mniej restrykcyjne zasady przekraczania granicy. Część osób może swobodnie wjeżdżać do Niemiec. Nie trzeba posiadać ani testu na koronawirusa, ani zaświadczenia o tym, że przebyło się chorobę lub jest się zaszczepionym. Nie trzeba też odbywać kwarantanny.

Zwolnienie z kwarantanny, obowiązku rejestracji i testów obejmuje osoby, które:

  • przebywają w Polsce lub Niemczech mniej niż 24 godziny w ramach tzw. „małego ruchu granicznego”,
  • z powodów zawodowych, studiów lub szkoły regularnie przekraczają granicę i przynajmniej raz na tydzień wracają do swojego miejsca zamieszkania w innym kraju niż pracują, studiują lub uczęszczają do szkoły („pendlerzy”),
  • sprawują opiekę nad osobami z poprzedniego punktu i zawożą lub odbierają te osoby z innego kraju niż miejsce zamieszkania,
  • przebywają do 72 h w Niemczech lub w Polsce w związku z odwiedzinami krewnego pierwszego stopnia, małżonka lub konkubenta, który nie jest członkiem tego samego gospodarstwa domowego, lub w związku ze sprawowaniem wspólnej opieki lub wykonywaniem prawa do kontaktów z dzieckiem,
  • wjeżdżają do Niemiec w celach tranzytowych i opuszczą Niemcy najszybszą trasą (tranzyt przez Niemcy),
  • wjeżdżają do Niemiec jako pracownicy transportu, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich zasad ochrony i higieny.

Wideo: Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami

Kto musi mieć wynik testu przy wjeździe do Niemiec?

Część osób przy wjeździe do Niemiec zwolniona jest tylko z kwarantanny, musi natomiast posiadać przy sobie ważny negatywny wynik testu na koronawirusa.

Zwolnione tylko z kwarantanny, ale nie zwolnione z obowiązku rejestracji pobytu i negatywnego testu (przy czym równoważne z testem jest posiadanie zaświadczenia o szczepieniu lub o statusie ozdrowieńca) są m.in. osoby, które:

  • przebywają w Niemczech dłużej niż 72 h w związku z odwiedzinami krewnego pierwszego stopnia, małżonka lub konkubenta, który nie jest członkiem tego samego gospodarstwa domowego, lub w związku ze sprawowaniem wspólnej opieki lub wykonywaniem prawa do kontaktów z dzieckiem,
  • wjeżdżają do Niemiec w celu odwiedzin krewnych drugiego stopnia niezależnie od czasu pobytu,
  • wjeżdżają do Niemiec w celu wykonania pilnego zabiegu medycznego,
  • wjeżdżają do Niemiec w celu realizacji zadań związanych z udzielaniem wsparcia lub w związku z opieką nad osobami potrzebującymi ochrony lub pomocy,
  • wjeżdżają do Niemiec albo wyjeżdżają z Niemiec na okres do pięciu dni z powodów bezwzględnie koniecznych związanych z pracą, działalnością gospodarczą, studiami lub nauką z uwagi na sytuację niecierpiącą zwłoki (niedającą się odsunąć w czasie).

W Niemczech są honorowane zaświadczenia w języku niemieckim, angielskim, francuskim hiszpańskim i włoskim.

Przepisy polskie pozostają niezmienione

Niezmienione pozostały natomiast przepisy polskie. Będą one obowiązywały do 5 czerwca (chyba że rząd zdecyduje inaczej).
Według obowiązujących polskich przepisów przy wjeździe do Polski z Niemiec nadal wymagany jest test (chyba że jest się pracownikiem transgranicznym albo osobą zaszczepioną, albo ozdrowieńcem). Zaświadczenia muszą być sporządzone w j. polskim lub angielskim.

Wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

:]

Dość pobieżnie zerknąć na tę listę, aby jasno widzieć, że te wszystkie restrykcje nie mają nic wspólnego z żadną mityczną "pandemią". Jeśli podejrzewa się podróżnych o roznoszenie "zarazy" -- to co, to jeśli ktoś "wjeżdża na 72 godziny" to już "niech roznosi sobie na zdrowie"?

Przy akcesie do ERU nęcono nas m.in. swobodą podróżowania -- i przez pewien czas tak było, ale już -- jak widać na załączonym obrazku -- NIE JEST. Skoro Unia nie wywiązuje się ze swojej części umowy, to i my np. przestańmy płacić tę "składkę unijną".

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl