W bazie, która do tej pory nie była dostępna dla ośrodków szkolenia kierowców, jest ok. 2,5 tys. pytań. Nie ma więc obawy, że kursanci przystępujący do egzaminu na prawo jazdy, będą mogli nauczyć się ich na pamięć. Może to jednak pomóc zdającym lepiej opanować materiał i nie być zaskoczonym pojawiającymi się na testach pytaniami.
PYTANIA EGZAMINACYJNE NA PRAWO JAZDY 2015. ZATWIERDZONE PRZEZ MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU
Przedstawiciele ministerstwa zapewniają, że z puli zniknęły już krytykowane przez kursantów pytania, których treść wywoływała na przemian irytację i śmiech. Wśród tych najbardziej absurdalnych zadań było m.in. określenie właściwej długości drążka biegu, wymiarów tablicy rejestracyjnej, czy częstotliwości migania kierunkowskazu. Wyeliminowała je specjalnie do tego powołana komisja, która przez ostatnie tygodnie opiniowała zadania. Baza pytań będzie na bieżąco aktualizowana, jednak pozostanie jawna. Propozycje nowych pytań na egzamin może przesłać każdy. Zostaną one uwzględnione w teście po zweryfikowaniu przez komisję z ministerstwa.
EGZAMIN NA PRAWO JAZDY 2015: TEORIA SKŁADA SIĘ Z 32 PYTAŃ
Przypomnijmy. By móc przystąpić do części praktycznej, trzeba najpierw zdać egzamin teoretyczny, który składa się z 32 pytań. Egzaminowany ma 25 minut by odpowiedzieć na wszystkie z nich. Przy każdym pytaniu w teście prawidłowa jest jedna odpowiedź. Suma możliwych do zdobycia punktów wynosi 74, a do zaliczenia egzaminu potrzebnych jest min. 68 pkt.
Od początku tego roku, osoby starające się o prawo jazdy nie muszą chodzić na zajęcia przygotowujące do teoretycznej części egzaminu. Teorii można samodzielnie nauczyć się w domu.