Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Szymankowie 1.09.2020. Minister infrastruktury: "Wszyscy oni zachowali się, jak trzeba"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Szymankowo jest 1 września najważniejszym miejscem dla polskich kolejarzy. Na zdjęciach obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Szymankowie 1.09.2020
Szymankowo jest 1 września najważniejszym miejscem dla polskich kolejarzy. Na zdjęciach obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Szymankowie 1.09.2020 Radosław Konczyński
W Szymankowie we wtorek 1.09.2020 r. z udziałem kolejarzy odbyły się państwowe uroczystości związane z 81 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Niektórzy mówią, że to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. nad ranem w Szymankowie polscy kolejarze i inspektorzy celni skierowali na ślepy tor pociąg z żołnierzami niemieckimi. Dali tym samym więcej czasu polskiej załodze broniącej tczewskich mostów.

W odwecie Niemcy rozstrzelali w Szymankowie 40 osób - 21 kolejarzy i celników oraz ok. 20 członków ich rodzin.

- Wszyscy oni zachowali się, jak trzeba, bo stanęli, broniąc Polski. Nie zastanawiali się, czy warto, czy to ma sens. Wiedzieli, że tak należy czynić - mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, pod pomnikiem w Szymankowie poświęconym pomordowanym.

Najpierw odbyła się msza św. w miejscowym kościele św. Floriana, której przewodniczył biskup elbląski, ks. Jacek Jezierski. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą na peronie 1 dworca w Szymankowie.

Uroczystości były kontynuowane pod pomnikiem. Tam, oprócz licznie zgromadzonych kolejarzy z całego kraju, włącznie z najwyższymi władzami PKP S.A., nie mogło też zabraknąć szefowej Krajowej Administracji Skarbowej i jej podwładnych, ale także przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Ale co najbardziej istotne, wśród uczestników znaleźli się również członkowie rodzin naszych rodaków pomordowanych 81 lat temu.

Tak jak w malborskim Kałdowie, również i w Szymankowie list od prezydenta Andrzeja Dudy przeczytał jego sekretarz stanu, Andrzej Dera. Z kolei przesłanie od premiera Mateusza Morawieckiego przekazał ponownie poseł Kazimierz Smoliński.

Minister Adamczyk przy pomniku zwrócił się do ofiar hitlerowskiej zbrodni.

- Z podniesionym czołem mogę powiedzieć: Wasi następcy, kolejarze Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, zachowują się, jak trzeba, bo dzisiaj dbają o to, żeby polskie koleje stały się silne, konkurencyjne, żebyśmy nie mieli kompleksów wobec żadnych kolejarzy i żadnych kolei ani w Europie, an na świecie. Dlatego dzięki polskim kolejarzom polska kolej się zmienia, odzyskuje blask i autorytet tej kolei przedwojennej - stwierdził Andrzej Adamczyk.

Szczątki poległych zostały po wojnie przeniesione na cmentarz na gdańskiej Zaspie, gdzie spoczywają do dziś. Samo Szymankowo w 1969 roku zostało odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy. O tym się nie przypomina, pewnie dlatego, że przyznała go Rada Państwa PRL.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl