Ochrona dzieci priorytetem polskiej prezydencji w UE? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera Donalda Tuska

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, zajmująca się tematyką ochrony dzieci przed przemocą, zbiera podpisy pod petycją do premiera Donalda Tuska, aby kwestia ochrony najmłodszych była jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Portal i.pl rozmawiał z rzeczniczką fundacji na ten temat.

Spis treści

Ochrona dzieci jako priorytet polskiej prezydencji

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera podpisy pod petycją do premiera Donalda Tuska. Jej działacze chcą, w czasie, gdy Polska będzie sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej (pierwsza połowa 2025 roku), ochrona dzieci przed przemocą była jednym z priorytetów naszych władz.

– Dlatego apelujemy do premiera Donalda Tuska, aby zwrócił uwagę na kwestie praw i bezpieczeństwa dzieci nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Wierzymy, że poprzez uznanie tego tematu jako jednego z priorytetów polskiej prezydencji w ramach Rady Unii Europejskiej zapoczątkujemy debatę społeczną na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Zależy nam szczególnie, aby Polska zarekomendowała wszystkim państwom członkowskim Unii Europejskiej wdrożenie standardów ochrony małoletnich do ich porządków prawnych – powiedziała portalowi i.pl Wiktoria Kinik, rzeczniczka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Ustawa o ochronie małoletnich (będąca częścią szerszego pakietu zmian określanego jako „ustawa Kamilka”) wejdzie w pełni w życie 15 sierpnia. Wówczas wszystkie placówki zajmujące się opieką nad dziećmi będą musiały wdrożyć standardy ochrony małoletnich.

– Każda placówka pracująca z dziećmi musi ustalić zasady bezpiecznych relacji personel-dziecko oraz zasad relacji rówieśniczych dziecko-dziecko, edukować swoich pracowników na temat rozpoznawania symptomów u krzywdzonego dziecka, stworzyć procedurę interwencji w przypadku podejrzenia przemocy wobec dziecka, a także zweryfikować personel pod względem niekaralności – dodała rzeczniczka.

Petycja Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę do premiera Donalda Tuska

Obecnie FDDS zbiera podpisy pod petycją w tej sprawie. W momencie powstawania tego artykułu dokonały tego 662 osoby. Fundacja liczy, że uda się ich zebrać 5 tysięcy, termin upływa 31 maja, gdyż petycja ma został złożona na ręce premiera Donalda Tuska w Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca.

Oprócz działalności w Polsce, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi także monitoring sprawy ochrony dzieci za granicą.

– My, jako fundacja zajmująca się kwestiami krzywdzenia dzieci od 33 lat, monitorujemy także sytuację w innych krajach Unii Europejskiej. Wiemy, że ten problem dotyczy również pozostałych państw wspólnoty. Dlatego ważne jest, aby rozmawiać i wzajemnie wymieniać się doświadczeniami w obszarze bezpieczeństwa dzieci, a Rada Unii Europejskiej jest do tego najlepszym miejscem – przekonuje Kinik.

Działalność fundacji wykracza poza granice Polski, niektóre kampanie społeczne były realizowane w innych krajach.

– Tworzymy kampanie społeczne, których część była realizowana także w innych krajach UE, np. na Litwie, Łotwie, w Bułgarii, Chorwacji. Organizujemy konferencje, warsztaty, przygotowujemy scenariusze zajęć do pracy z dziećmi i rodzicami, a także wspieramy bezpośrednio zarówno rodziców i opiekunów dzieci i samych najmłodszych – powiedziała i.pl rzeczniczka FDDS.

Ochrona dzieci przed przemocą w całej Europie

Jeśli cel, jaki stawia sobie fundacja zostanie osiągnięty, to w planach jest zachęcanie zagranicznych organizacji do współpracy w tej sprawie.

– Aktualnie skupiamy się na zbieraniu podpisów pod naszym apelem, który został opracowany we współpracy z organizacjami Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci. Posiadamy wiele kontaktów i ugruntowanych współprac z organizacjami w innych krajach i jeśli odzew pana premiera Donalda Tuska na nasz apel będzie pozytywny na pewno będziemy szeroko zapraszali partnerów do współpracy – podsumowała Kinik.

Petycję Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, skierowaną do szefa rządu, można podpisać pod tym adresem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl