Zanim jednak samolot wystartował z Goleniowa pierwsi pasażerowi nowego połączenia mogli zobaczyć jeszcze na lotnisku słynnego Egon Olsena z Gangu Olsena, ale także równie znaną kopenhaską Syrenką. Był też smaczny tort, orkiestra i mnóstwo duńskich flag.
W wydarzeniu wzięli też udział Ole Egberg Mikkelsen, ambasador Danii w RP, Janusz Gromek z urzędu marszałkowskiego i Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Wszyscy panowie postanowili osobiście wybrać się w inauguracyjny pierwszy samolotowy rejs ze Szczecina do Kopenhagi.
Pięć razy w tygodniu
Od wczoraj w podróż samolotem Scandinavian Airlines System ze Szczecina-Goleniowa do Kopenhagi będzie można wybrać się pięć razy w tygodniu, od poniedziałku do czwartku samolot będzie wylatywał o godzinie 9.50, a w piątki o godzinie 12.25.
Jak podkreślają władze samorządowe naszego regionu, uruchomienie stałego połączenia samolotowego między stolicą Danii a stolicą województwa zachodniopomorskiego, to „wsłuchanie się w potrzeby regionu, co pomoże wyzwolić zachodniopomorski potencjał turystyczny i biznesowy.”
Starali się o nie 10 lat
- Jesteśmy atrakcyjnym miejscem do robienia biznesu - twierdzi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. - Skandynawowie mają już w naszym regionie dobrych pracowników, sprzyjające warunki i pomocną administrację, ale brakowało im właśnie szybkiego połączenia lotniczego.
Podkreśla, że właśnie o to połączenie zachodniopomorskie starało się ponad 10 lat. A teraz z pewnością codzienne loty do Kopenhagi ze Szczecina ułatwią wszystkim Skandynawom, ale przede wszystkim Duńczykom procesy inwestycyjne czy zarządzanie przedsiębiorstwami, które zlokalizowali w naszym województwie. A w sumie zainwestowali w nie już ponad miliard złotych.
Poza tym firmy z Pomorza Zachodniego co roku eksportują do Danii towary warte blisko 1 mld zł.
Okazja do promocji
A uruchomienie połączeń lotniczych pomiędzy Szczecinem, a stolicą Danii będzie okazją do promocji i prezentacji potencjału turystycznego i inwestycyjnego regionu.
Wczoraj władze samorządowe, przy współpracy szczecińskich firm i przedsiębiorców zorganizowały w Kopenhadze specjalne seminarium dla duńskich i polskich przedsiębiorców.
Samoloty z logo Ryanair nie będą już latać w Polsce. Firmę zastąpią inne linie lotnicze
W wydarzenie zaangażowały się również firmy z kapitałem duńskim działające w naszym regionie.
Piąty przewoźnik w Goleniowie
SAS jest piątym przewoźnikiem latającym z i do Goleniowa.
Natomiast Port Lotniczy Szczecin-Goleniów w 2018 roku obsłużył 598 tys. pasażerów (w 2014 roku było to 287.029 pasażerów).
W ciągu ostatnich 5 lat w rozwój Portu Lotniczego Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zainwestował kwotę 20 mln zł, co przyczyniło się m.in. do rozbudowy infrastruktury, rozwoju siatki połączeń czy spłaty kredytów.
WIDEO:
SKM Szczecin Szczecińska Kolej Miejska - dokąd dojedziemy?
