Od wybuchu wojny coraz więcej firm ukraińskich rejestruje się w Polsce. Sprawdzamy, ile przedsiębiorstw założyli Ukraińcy

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
PAP
PAP
Wśród działalności gospodarczych, które od marca 2022 r. zakładali Ukraińcy, najwięcej było związane z budownictwem, bo aż 24 proc.
Wśród działalności gospodarczych, które od marca 2022 r. zakładali Ukraińcy, najwięcej było związane z budownictwem, bo aż 24 proc. unsplash
Ukraińskie firmy w Polsce - ich liczba systematycznie wzrasta od wybuchu wojny. Od marca 2022 r. Ukraińcy założyli w Polsce ponad 17,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Sprawdzamy, w jakich branżach uchodźcy najczęściej zakładają firmy. Na czele więcej kobiet czy mężczyzn?

Spis treści

Ile firm w Polsce założyli obywatele Ukrainy?

Jak podaje Aleksandra Wejt-Knyżewska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, od momentu wybuchu wojny systematycznie rośnie liczba przedsiębiorstw w Polsce, na których czele stoją obywatele Ukrainy. Potwierdzają to dane pochodzące z Bazy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Od początku marca 2022 r. do końca stycznia 2023 r. samych jednoosobowych działalności gospodarczych powstało łącznie 17 764 jednoosobowych działalności gospodarczych. W pierwszym miesiącu, w marcu, było to już 296 firm.

- Największy przyrost mdm aktywnych jednoosobowych działalności gospodarczych rozpoczynających swoją działalność miał miejsce w kwietniu ub.r., kiedy to niemal trzykrotnie zwiększyła się ich liczba w porównaniu do marca - wskazała Aleksandra Wejt-Knyżewska.

Gdzie najczęściej Ukraińcy zakładają firmy?

Ekspert dodaje, że w styczniu 2023 r. liczba ukraińskich działalności gospodarczych wpisanych do CEIDG była ponad siedmiokrotnie większa w porównaniu do marca 2022 r. Większość firm ma swoje siedziby w województwie mazowieckim (24 proc.). Wśród innych województw, gdzie najwięcej było zakładanych ukraińskich działalności, są:

  • województwo dolnośląskie (15 proc.),
  • województwo małopolskie (14 proc.),
  • województwo pomorskie (11 proc.).

W jakich branżach Ukraińcy najczęściej zakładają firmy?

Wśród działalności gospodarczych, które od marca 2022 r. zakładali Ukraińcy, najwięcej obejmowało:

  • budownictwo - 24 proc.,
  • informację i komunikację - 17 proc.,
  • pozostałą działalność usługową - 14 proc.

Jak zauważa Wejt-Knyżewska, kobiety z Ukrainy były właścicielkami 41 proc. zakładanych firm rejestrowanych w tamtym czasie w CEIDG. Ekspertka zaznaczyła także, że podział właścicielski na mężczyzn i kobiety w zakresie nowo zakładanych działalności nie odpowiada podziałowi wg płci uchodźców wojennych.

- W rejestrze obywateli Ukrainy i członków ich rodzin, którym nadano status cudzoziemca na podstawie specustawy, zarejestrowanych było ponad 985 tys. osób (stan na 20.02.2023 r.), z czego 49 proc. stanowiły kobiety, a 11 proc. mężczyźni w wieku produkcyjnym - stwierdza.

Jej zdaniem oznacza to, że nowe działalności gospodarcze były zakładane nie tylko przez uchodźców wojennych, ale także osoby, które przebywały w Polsce już przed wojną.

Kobiety zakładały przedsiębiorstwa przede wszystkim działające w branżach:

  • pozostała działalność usługowa - 31 proc.,
  • informacja i komunikacja - 12 proc.,
  • handel oraz usługi administrowania i działalność wspierająca - 10 proc.

Natomiast mężczyźni zakładali jednoosobowe działalności głównie w:

  • budownictwie - 37 proc.,
  • informacji i komunikacji - 21 proc.,
  • transporcie i gospodarce magazynowej - 11 proc.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl