„Okrągły stół” ws. sytuacji na rynku zbóż. Wiceminister rolnictwa: Niskie ceny to również element wojny hybrydowej

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Niestety, jest to również elementem wojny hybrydowej, która jest prowadzona przez Rosję, kosztem naszych przedsiębiorców, a w tym przypadku naszych rolników – mówi i.pl wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra.
Niestety, jest to również elementem wojny hybrydowej, która jest prowadzona przez Rosję, kosztem naszych przedsiębiorców, a w tym przypadku naszych rolników – mówi i.pl wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra. pixabay.com/pl/users/stanvpetersen
O godz. 13:00 rozpocznie się „okrągły stół” ws. sytuacji na rynku zbóż. Jakie resort rolnictwa ma propozycje dla rolników i co jest powodem niskich cen zbóż? W rozmowie z i.pl wyjaśnił to wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra.

„Okrągły stół” ws. cen zbóż

O godz. 13:00 w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpocznie się „okrągły stół” dotyczący sytuacji na rynku zbóż.

Jakie rozwiązania proponuje resort rolnictwa?

W rozmowie z i.pl wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra (OdNowa) pytany o to, jakie są oczekiwania dotyczące „okrągłego stołu” powiedział, że przede wszystkim z oczekiwaniami przechodzą rolnicy – uczestnicy „okrągłego stołu”.

– Mamy przygotowane ważne informacje dla rolników. Na początek będziemy proponować 600 mln zł, celem wyrównania prac, jakie były dotychczas ponoszone przez rolników – mówił.

Wiceminister podkreślił, że na pewno chcemy się pozbyć zboża, które obecnie zalega w magazynach w Polsce.

– Będziemy dopłacać – zarówno do transportu, jak podmiotom obsługującym zboże. Chcemy przede wszystkim to zboże sprzedać, bądź przekazać na cele humanitarne, jeszcze przed tymi żniwami, które już za chwilę będą się zaczynać – dodał.

Podkreślił, iż ważną sprawą, którą wcześniej sygnalizował resort rolnictwa, są ułatwienia w budowaniu magazynów zbożowych – będzie to ułatwienie w kwestiach formalnych.

– To część naszych propozycji, resztę będziemy przedstawiać podczas obrad „okrągłego stołu”. Dlatego też zaprosiliśmy do niego przedstawicieli organizacji rolniczych, aby wysłuchać ich propozycji. Jesteśmy otwarci na rozwiązanie tego kryzysu – dodał.

Skąd się wzięły niskie ceny zbóż?

Pytany o to, skąd się wzięły niskie ceny zboża, Krzysztof Ciecióra odpowiedział, że w Polsce ceny zboża są bardzo podobne do ceny światowych. – Nie odbiegają znacząco od tego, co się dzieje w innych krajach i na innych giełdach rolnych – wyjaśnił.

– Problemem jest na pewno dzisiaj to, że przeciętny rolnik ma trudności ze sprzedażą zboża, ponieważ w tym momencie skupy są zawalone zbożem, które zostało kupione wcześniej przez przedsiębiorców. Myślę, że to podstawowy problem, czyli perspektywa sprzedaży zboża. Naszym najważniejszym zadaniem, jest to, żeby ułatwić wywóz zboża z Polski, bo na jego ceny nie mamy żadnego wpływu – podkreślił.

Wiceminister rolnictwa zauważył, że „wbrew temu, co wielu sądzi i mówi, zatrzymanie transportu zboża z Ukrainy nie wpłynie znacząco na ceny w Polsce”. – Trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy po rekordowym roku, jeśli chodzi o zbiory – zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Również Rosja miała znaczące zbiory w zeszłym sezonie. Dlatego, jak się okazuje, magazynowali ogromne ilości zboża, które wrzucili na rynek. Niestety, jest to również elementem wojny hybrydowej, która jest prowadzona, kosztem naszych przedsiębiorców, a w tym przypadku naszych rolników – podkreślił.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl