Samoloty z obu krajów przywiozły oswobodzone osoby na lotniska w Kijowie i Moskwie - informuje BBC. Na zdjęciach widać radosne rodziny z radością witające oswobodzone osoby, dzieci rzucające się ojcom na szyję.
W oczekiwanej wymianie więźniów oswobodzono około 70 osób. Według agencji AP, obie strony uwolniły po około 35 więźniów. Oficjalnie nie podano, jakie osoby zostały oswobodzone, jednak media informują, że w tej grupie znajduje się m.in. 24 ukraińskich marynarzy, zatrzymanych w listopadzie ubiegłego roku w Zatoce Kerczeńskiej. Wówczas rosyjska marynarka ostrzelała trzy ukraińskie okręty wojskowe i pojmała 24 marynarzy.
Źródło:
Associated Press
Wśród oswobodzonych ma być również, wg BBC, dziennikarz, filmowiec Oleg Sencow uznawany za najważniejszego ukraińskiego więźnia w Rosji. Władze rosyjskie zatrzymały go pięć lat temu i skazały na 20 lat więzienia pod zarzutem próby zorganizowania zamachu terrorystycznego w Czeczenii - Zachód uznał proces sądowy Sencowa za sprawę typowo polityczną.
O uwolnienie reżysera apelować świat artystyczny, ale także takie osoby, jak przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Dzisiaj Tusk z satysfakcją stwierdził, że apele świata pomogły w uwolnieniu Sencowa.
Radość z uwolnienia Olega Sencowa wyrazili przedstawiciele świata artystycznego, a także politycy. - "Oleg Sencow - laureat Europejskiej Nagrody Sacharowa - a także 34 innych ukraińskich więźniów zostało dzisiaj uwolnionych! Mam nadzieję, że wszyscy Ukraińcy niesprawiedliwie przetrzymywani przez Rosję bardzo szybko zostaną uwolnieni" - napisał na Twitterze były premier Jerzy Buzek.
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych osób, które miały zostać wypuszczone z kolei z ukraińskiego więzienia jest Wołodymyr Cemach, były dowódca jednostki przeciwlotniczej w strukturach prorosyjskich rebeliantów na wschodzie Ukrainy. Cemach jest podejrzany w śledztwie prowadzonym przez holenderski wywiad sprawiedliwości o udział w zestrzeleniu nad Ukrainą malezyjskiego samolotu MH17, w wyniku czego zginęło 298 osób.
W wyniku aneksji Krymu przez Rosję oraz konfliktu w republikach ługańskiej i donieckiej na wschodzie Ukrainy zginęło dotychczas około 13 tys. osób. Po wygranej w wyborach prezydenckich na Ukrainie Wołodymyra Zełenskiego w kwietniu bieżącego roku mówiło się, że może dojść do pewnej poprawy w stosunkach obu krajów. Dowodem tego ma być obecna wymiana więźniów.
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
