Do 2016 roku ma powstać na Śląsku teleonkologia - sieć, która połączy wszystkie placówki służby zdrowia z centrami onkologicznymi w regionie. Co to da? Lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł natychmiast skonsultować z onkologiem plan badań pacjenta. Raka muszą bowiem leczyć całe zespoły specjalistów. To dlatego, że nie ma dwóch takich samych nowotworów, a lekarze rodzinni nie potrafią dobrze zdiagnozować choroby. A na cuda nie ma co liczyć.
- Jest tylko niewielka liczba samowyleczenia nowotworów, na co nikt, ani nic nie ma wpływu - mówi prof. Maciejewski. - Żadne szamaństwo nie wyleczy choroby organicznej.
CZYTAJ KONIECZNIE:
Jak walczyć z chorobą? CZYTAJ TUTAJ
Spotkania medyczne: Prof. Maciejewski o leczeniu raka
Oto kilka najważniejszych faktów na temat leczenia nowotworów:
1. Nowotwory są jak linie papilarne człowieka: każdy jest inny. Żeby stworzyć chorym największe szanse leczenia, często trzeba ich narazić na przejście przez golgotę - agresywną radio- i chemioterapię. Ale im ta golgota będzie większa, tym szanse wyleczenia wyższe.
2.Wśród komórek nowotworowych kryją się szpiedzy: komórki macierzyste, które mają pamięć genetyczną, są oporne na leczenie.
3.Cudów nie ma. Mówienie, że się kogoś wyleczy kadzidełkiem czy przykładaniem rąk to bazowanie na ludzkiej naiwności.
4. Lekarze są od leczenia chorób. Nasze zdrowie jest w naszych rękach. Nikt lepiej o nie zadba. Tymczasem ludzie, mając możliwości dbania o zdrowie, nie robią tego, nie uczestniczą nawet w bezpłatnych programach profilaktycznych. Od kilu lat istnieje program wczesnego wykrywania raka piersi, ale skorzystało z niego tyko 35 proc. kobiet.
5. Czarna dziura w polskim systemie opieki zdrowotnej to głównie brak kontaktu między specjalistami a lekarzami rodzinnymi. Edukacja onkologiczna lekarzy rodzinnych jest mizerna. W dodatku niechętnie wypuszczają od siebie pacjentów.
6. Trudno odróżnić złych lekarzy od dobrych. To wina systemu. Pieniądze z NFZ powinny trafiać do publicznych placówek, do najlepszych ośrodków posiadających onkologiczne certyfikaty.
7. Na razie nie ma jednego, cudownego leku na raka. Może to banalna choroba, tylko tak komplikujemy szukanie na nią panaceum, że nie dostrzegamy jej prostoty, ale może być tak skomplikowana, że nigdy nie znajdziemy jej rozwiązania.
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]