Orlen nie sprowadza ropy z Rosji. A jak sytuacja wygląda w Niemczech?

Marcin Koziestański
fot. Karolina Misztal
Niektórzy importerzy nie zrezygnowali z paliw z Rosji, przed wprowadzeniem embarga 5 lutego. To oznacza, że niektóre firmy importowały tańsze paliwa z kierunku rosyjskiego, na których osiągały marże nawet ok. 100 dolarów na tonę. Orlen deklaruje, że od początku wojny nie sprowadzał diesla z Rosji.

Produkcja z polskich rafinerii pokrywa obecnie ok. 70 proc. zapotrzebowania na ropę w Polsce. To oznacza, że około 30 proc. tego paliwa trzeba przywieźć z zagranicy. Orlen nie jest jedynym importerem paliw, ma konkurencję w postaci prywatnych firm, które importują diesla całkowicie niezależnie.

Jak przyznają niektórzy importerzy, nie wszyscy zrezygnowali z paliw z Rosji, przed wprowadzeniem embarga 5 lutego. To oznacza, że niektóre firmy importowały tańsze paliwa z kierunku rosyjskiego, na których osiągały marże nawet ok. 100 dolarów na tonę. Orlen deklaruje, że od początku wojny nie sprowadzał diesla z Rosji.

Niemcy zrezygnowały z rosyjskiej ropy?

Niemcy deklarują, że od 1 stycznia br. całkowicie zrezygnowali z rosyjskiej ropy. Jednak okazuje się, że nadal finansują infrastrukturę rosyjską. To operatorzy rosyjskich rurociągów zarabiają na tłoczeniach ropy, która idzie do Niemiec. Tłoczenie ropy rosyjskimi rurociągami nie jest bowiem objęte sankcjami unijnymi, ale na realizowanie kontraktów długoterminowych też nie wprowadzono ograniczeń.

od 16 lat

Ted

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W tytule jest napisane "Orlen nie sprowadza ropy z Rosji."

TO jest kłamstwo !!!

Orlen nie sprowadza tylko diesla z Rosji.

Ropę sprowadza cały czas od początku wojny, a potem przerabia ją w rafinerii na benzynę i diesla.
G
Gość
I co niemcy mają taniej paliwo u siebie ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl