ORP "Gen. T. Kościuszko" już w drodze na misję. Życzenia szczęśliwego powrotu

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Pożegnanie ORP "Gen. T. Kościuszko" wyruszającego na misję SNMG1.
Pożegnanie ORP "Gen. T. Kościuszko" wyruszającego na misję SNMG1. Przemysław Świderski
Nawet pięć miesięcy może trwać misja fregaty rakietowej ORP "Gen. T. Kościuszko" w ramach natowskiego zespołu Standing Maritime Group 1. Polski okręt dołączy do jednostek holenderskich, duńskich i francuskich na Morzu Północnym.

ORP "Gen. T. Kościuszko" będzie w ramach zespołu okrętów SNMG1 patrolować szlaki żeglugowe na Morzu Północnym. Nasz okręt opuścił Port Wojenny w Gdyni w środę, 4 stycznia 2023 r. Dowództwo naszej floty przekonane o godnym reprezentowaniu biało-czerwonej bandery przez nasz okręt, życzyło marynarzom powodzenia w trakcie sojuszniczej misji, oraz szczęśliwego powrotu do macierzystego portu po zakończeniu zadania.

Polska fregata amerykańskiego typu Oliver Hazard Perry dołączy do holenderskiej fregaty rakietowej HNLMS "Tromp" (okręt flagowy obecnej "zmiany" SNMG1, duńskiego okrętu dowodzenia HDMS "Esbern Snare" oraz francuskiej fregaty FS "Chevalier Paul".

Zaznaczmy, SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych NATO, w których skład wchodzą niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Podstawę zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski.

Zespół ten utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich. Okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

Misja z udziałem ORP "Gen. T. Kościuszko" będzie realizowana na akwenach M. Bałtyckiego, M. Północnego, M. Norweskiego, M. Śródziemnego oraz we wschodniej części O. Atlantyckiego.

Dodajmy, marynarze ORP "Gen. T. Kościuszko" przygotowywali się do misji niemal cały, ubiegły rok. Trenowano m.in. zwalczanie okrętów podwodnych, działania antydywersyjne, czy zwalczanie wrogiego lotnictwa. Pod koniec listopada 2022 r. zakończył się tzw. okres certyfikacji jednostki, w czasie której komisja NATO oceniała stan bojowej gotowości okrętu i jego załogi do działań w ramach SNMG1. Test przeszli pomyślnie.

CZYTAJ:Odszedł kmdr Ireneusz Stromski, wieloletni dowódca i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ORP "Gen. T. Kościuszko" już w drodze na misję. Życzenia szczęśliwego powrotu - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl