Spis treści
Co to są ostatki?
Ostatki to jest nic innego, tylko ostatni czas trwania karnawału. W Polsce zakończy się on 21 lutego 2023 roku. Następnego dnia w Kościele katolickim odbywa się Środa Popielcowa, która rozpoczyna czas Wielkiego Postu.
Tak jak i Święta Wielkanocne, ostatki są świętem ruchomym, tzn. nie mają jednej daty ich obchodzenia. W fazie końcowej ostatków odbywa się wiele zabaw i hucznych obchodów zakończenia tego czasu. Po ich zakończeniu następuje czas wyciszenia i skupieniu się na sferze religijnej, związanej z przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych.
Zapusty, śledzik, podkoziołki. Zwyczaje, tradycje i inne nazwy ostatków
Ostatni tydzień zabawy karnawałowej przed Wielkim Postem poprzedza tłusty czwartek. Tego dnia ludzie jedzą na potęgę najróżniejsze słodkości, a przodują pączki. Wiele lat temu ostatki to był czas organizowania wesel i imprez rodzinnych.
W dawnych czasach w ostatnich dniach karnawału zapraszano muzykantów i urządzano wielkie świętowanie przy jedzeniu i tańcach. Takie świętowanie było nazywane także Zapustami albo Mięsopustami. To oczywiście nazwy, które oznaczały czasami nawet całonocne bale i imprezy.
Po wsiach chodzili także tzw. zapustni przebierańcy, którzy pojawiali się na takiej uroczystości w strojach zwierząt mających symbolizować nadchodzącą wiosnę i przynieść szczęście domownikom. Zapustni przebierali się w stroje:
- kozy
- turonia
- konia
- bociana
- żurawia
Mięsopustami zwano trzy ostatnie dni ostatków. Wtedy też wyprawiano największe bale i pito najwięcej alkoholu. Nazwa święta znaczy "opuszczenie mięsa". Bawiący się na takich weseliskach, po wejściu w czas Wielkiego Postu nie spożywali już mięsa. Same Ostatki miały też różne nazwy w innych miejscach w Polsce. W centralnej Polsce mówiono Podkoziołek, a z kolei na Kaszubach ostatki nazywano Śledzikami.
Kiedy są ostatki 2023?
Wszystko pięknie, ale kiedy w 2023 roku nastąpi ten ostatni dzień na zabawę? Otóż jest to wtorek 21 lutego. Następnego dnia, 22 lutego 2023 r. wypada Środa Popielcowa, która otworzy okres Wielkiego Postu i wyczekiwania do kwietniowych Świąt Wielkanocnych.
Źródło: Nasze Szlaki.pl/Wp.pl
