Ostatki 2023. Co to za święto i jaką ma tradycję?

Damian Świderski
Damian Świderski
Ostatki 2023. Karnawał w Wenecji. Kiedy kończy się najbardziej zabawowy okres roku 2023?
Ostatki 2023. Karnawał w Wenecji. Kiedy kończy się najbardziej zabawowy okres roku 2023? Pixabay/IngeGG
Ostatki to termin, który dla wielu wydaje się dosyć tajemniczy i niezrozumiały. Z nazwy można wywnioskować, że jest to jakieś wyczekiwanie na szczególny czas w roku. W artykule wyjaśnimy, czym są właściwie ostatki i co się z nimi wiąże.

Spis treści

Co to są ostatki?

Ostatki to jest nic innego, tylko ostatni czas trwania karnawału. W Polsce zakończy się on 21 lutego 2023 roku. Następnego dnia w Kościele katolickim odbywa się Środa Popielcowa, która rozpoczyna czas Wielkiego Postu.

Tak jak i Święta Wielkanocne, ostatki są świętem ruchomym, tzn. nie mają jednej daty ich obchodzenia. W fazie końcowej ostatków odbywa się wiele zabaw i hucznych obchodów zakończenia tego czasu. Po ich zakończeniu następuje czas wyciszenia i skupieniu się na sferze religijnej, związanej z przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych.

Zapusty, śledzik, podkoziołki. Zwyczaje, tradycje i inne nazwy ostatków

Ostatni tydzień zabawy karnawałowej przed Wielkim Postem poprzedza tłusty czwartek. Tego dnia ludzie jedzą na potęgę najróżniejsze słodkości, a przodują pączki. Wiele lat temu ostatki to był czas organizowania wesel i imprez rodzinnych.

W dawnych czasach w ostatnich dniach karnawału zapraszano muzykantów i urządzano wielkie świętowanie przy jedzeniu i tańcach. Takie świętowanie było nazywane także Zapustami albo Mięsopustami. To oczywiście nazwy, które oznaczały czasami nawet całonocne bale i imprezy.

Po wsiach chodzili także tzw. zapustni przebierańcy, którzy pojawiali się na takiej uroczystości w strojach zwierząt mających symbolizować nadchodzącą wiosnę i przynieść szczęście domownikom. Zapustni przebierali się w stroje:

  • kozy
  • turonia
  • konia
  • bociana
  • żurawia

Mięsopustami zwano trzy ostatnie dni ostatków. Wtedy też wyprawiano największe bale i pito najwięcej alkoholu. Nazwa święta znaczy "opuszczenie mięsa". Bawiący się na takich weseliskach, po wejściu w czas Wielkiego Postu nie spożywali już mięsa. Same Ostatki miały też różne nazwy w innych miejscach w Polsce. W centralnej Polsce mówiono Podkoziołek, a z kolei na Kaszubach ostatki nazywano Śledzikami.

Kiedy są ostatki 2023?

Wszystko pięknie, ale kiedy w 2023 roku nastąpi ten ostatni dzień na zabawę? Otóż jest to wtorek 21 lutego. Następnego dnia, 22 lutego 2023 r. wypada Środa Popielcowa, która otworzy okres Wielkiego Postu i wyczekiwania do kwietniowych Świąt Wielkanocnych.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło: Nasze Szlaki.pl/Wp.pl

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl