Ostrzeżenie dla woj. lubuskiego. Ulewy, mocny wiatr. Przyjdzie do nas fala powodziowa! [raport z 16.09.2024]

Wideo
od 7 lat
Nad woj. lubuskim nieustannie pada deszcz. Ostrzeżenia pogodowe dotyczą sześciu powiatów i Zielonej Góry. Rzeka Bóbr może być nieobliczalna! W kilku gminach ogłoszono alarmy przeciwpowodziowe.

22.21

UWAGA MIESZKAŃCY MAŁOMIC!

Oto komunikat władz:
Informujemy, że w związku z występującym realnym zagrożeniem wylania rzeki Bóbr na ulicy Kościuszki (na wjeździe na elektrownię) dostępny jest piach oraz worki. Strażacy z naszych OSP oraz wskazani pracownicy pomagają napełniać worki, oraz je rozdysponowują.
Istnieje możliwość konieczności zamknięcia ujęcia wody oraz naszej oczyszczalni w związku z czym sugerujemy o zabezpieczenie rozsądnej ilości wody pitnej. Ewentualne zamknięcie w/w zostanie poprzedzone osobnym komunikatem.
Będziemy potrzebować dorosłych wolontariuszy do napełniania worków w dwóch wskazanych miejscach, zatem jeśli ktoś może pomóc – prosimy o gotowość oraz przygotowanie latarek (najlepiej tzw. czołówek) oraz łopat. Planujemy wzmocnienie wału pomiędzy Bobrem, a kanałem Bobru oraz przygotować się na ewentualne poprzeczne zamknięcie ulicy Kościuszki na wysokości znaku „Małomice”. Prosimy o gotowość oraz oczekiwanie na kolejny komunikat, w którym wskażemy miejsce zbiórki.
Burmistrz informuje, że sztab kryzysowy oraz służby OSP dostępne będą całą dobę. W nagłych przypadkach dostępny jest całodobowo numer do Urzędu Miejskiego w Małomicach – 68 376 90 27.
Na punkt ewakuacyjny została wyznaczona Hala Sportowa przy Placu Tysiąclecia.

PRZECZYTAJCIE POST PONIŻEJ!

21.58

STRAŻACY ROZPOCZĘLI ZBIÓRKĘ

Zbiórki na rzecz powodzian oraz służb ratunkowych prowadzi wiele instytucji i firm. W Gorzowie jest to np. pomoc drogowa Baryła!

W związku sytuacją powodziową w naszym kraju i tragedią, która się tam rozgrywa, jako mieszkańcy ogłaszamy zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy by wspomóc ludzi w tych rejonach. Zbieramy

  • suchy prowiant - konserwy, pasztety, słoiki z daniami, zupy typu instant ( wszystko co może pomóc tym ludziom przetrwać trudny okres)
  • WODA NIEGAZOWANA
  • śpiwory, koce
  • kalosze
  • baterie
  • środki czystości
  • środki higieniczne, pieluchy

Listę będziemy na bieżąco uzupełniać .

Pomoc drogowa Baryła Gwiaździsta 24 od 8:00 do 20:00 , PCK na Chrobrego 28 od 10-13 od poniedziałku do piątku

21.28

WAŻNA INFORMACJA DLA UCZNIÓW Z POW. ŻAGAŃSKIEGO

"W związku z zaistniałą sytuacją oraz alarmem przeciwpowodziowym, starosta Anna Michalczuk podjęła decyzję o odwołaniu zajęć lekcyjnych w szkołach ponadpodstawowych oraz Specjalnych Ośrodkach Szkolno- Wychowawczych na terenie Powiatu Żagańskiego. Informacje przekazane zostały dyrektorom placówek. Wszystkich prosimy o dostosowanie się do komunikatów - czytamy na profilu Powiat Żagański.

21.20

Mamy najnowszy komunikat pogodowy dotyczący woj. lubuskiego. Został przygotowany przez IMGW i rozesłany przez służby wojewody.

Nad region lubuski z północnego wschodu nadciąga strefa przelotnych opadów deszczu. Natężenie opadów wynosi przeważnie 3-6 mm/h, jednak punktowo może wynieść 8-10 mm/h. Taka sytuacja jest prognozowana do godzin porannych.

Opady są spodziewane nad powiatami: nowosolskim, wschowskim i żagańskim.

21.10

Strażacy z Lubuskiego pomagają na Dolnym Śląsku

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej poinformowała o zmaganiach lubuskich strażaków na Dolnym Śląsku. 36 lubuskich strażaków wróciło do Nowej Rudy. Podobnie jak w dniach poprzednich, zabezpieczali teren miasta i prowadzili pomoc w ewakuacji mieszkańców i mienia z zagrożonego terenu. Udało się zabezpieczyć teren szkoły w Nowej Rudzie. Przed północą nastąpi wymiana zmęczonych ratowników – około godziny 21 dojedzie do miasta grupa 36 strażaków z naszego województwa, która zastąpi kolegów.

36 lubuskich strażaków zabezpieczało przed powodzią Nową Rudę. W nocy z 15 na 16 września zostaną oni zmienieni przez 36 kolejnych strażaków z Lubus
36 lubuskich strażaków zabezpieczało przed powodzią Nową Rudę. W nocy z 15 na 16 września zostaną oni zmienieni przez 36 kolejnych strażaków z Lubuskiego. KW PSP Gorzów Wlkp.

20.37

Strażacy z OSP Stary Kisielin poinformowali, że z Zielonej Góry wyruszyła pomoc na tereny objęte powodzią. "Dzisiejszego wieczora decyzją prezydenta miasta Zielona Góra zastępy strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta Zielona Góra OSP Stary Kisielin, OSP Jarogniewice, OSP Racula i OSP Ochla wyruszyły na pomoc powodzianom z transportem wody i żywności. Z Zielonej Góry wyjechały cztery samochody. Kierują się do Kłodzka, gdzie panuje krytyczna sytuacja. Centrum miasta jest pod wodą, w mieszkaniach nie ma wody, w wielu miejscach nie działają telefony komórkowe, w całym powiecie ewakuowano 1600 osób. To obraz miasta po tym, gdy z brzegów wystąpiła Nysa Kłodzka.

Z jednostek OSP w Zielonej Górze wyjechała pomoc na tereny objęte powodzią.
Z jednostek OSP w Zielonej Górze wyjechała pomoc na tereny objęte powodzią. OSP Stary Kisielin

20.24

Stan alarmowy na rzece Bóbr jest przekroczony o 15 centymetrów.

Mieszkańcy i władze Szprotawy szykują się do obrony miasta przed wodą

- informuje Lubuski Urząd Wojewódzki.

19.22

W słubickim magazynie jest 40 tysięcy worków - informuje burmistrz Marzena Słodownik

Nasze służby są w stałej gotowości, a wał przeciwpowodziowy jest monitorowany na bieżąco. Obecnie poziom wody to 135 cm, a stan ostrzegawczy to 360 cm. Wyliczenia są takie, że fala kulminacyjna przyjdzie do nas w przyszły weekend. Jestem w stałym kontakcie ze służbami i stroną niemiecką, a nasz magazyn przeciwpowodziowy jest w pełni wyposażony – mamy 40 tysięcy worków do dyspozycji i niezbędny sprzęt, 2 jednostki OSP, współpracujemy z Policją i Państwową Strażą Pożarną. Z poziomu gminy będziemy Was informować na bieżąco. Od jutra do odwołania działać będzie sztab kryzysowy - czytamy w oświadczeniu M. Słodownik.

17.50

W Szprotawie przed godz. 18.00 pojawił się wojewoda lubuski Marek Cebula. Poziom wody rośnie w oczach. - Stan alarmowy na rzece Bóbr został przekroczony o 15 cm. Jestem z mieszkańcami strażacy układają worki z piaskiem. Mieszkańcy, władze miasta szykują się na obrony miasta przed wodą.

17.35

W Żaganiu o godz. 17.30 już tylko kilka centymetrów brakowało do stanu alarmowego, czyli do 4 metrów na Bobrze, na wodowskazie za Biedronką, przy ul. Włókniarzy. Zapora w Pilchowicach puszcza wodę w sposób niekontrolowany. Fala powodziowa na Bobrze przechodzi przez Gryfów Śląski i Mirsk. Do nas dotrze w nocy. Do Szprotawy przyjechał Marek Cebula, wojewoda lubuski, który oglądał stan wody na Bobrze.

17.30

Uwaga mieszkańcy gminy Szprotawa: w poniedziałek (16 września) odwołane zostają zajęcia w placówkach oświatowych. IMGW wydał trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego. Na mapie zaznaczony jest odcinek rzeki Bóbr na czerwono (najwyższy stopień zagrożenia). Jak informuje facebookowy portal Zjawiska Mteorologiczne - Lubuskie, w Szprotawie rzeka Bóbr właśnie przekroczyła stan alarmowy.

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego dyżuruje całodobowo do odwołania pod numerem telefonu 795 557 057.

Stan alarmowy na rzece Bóbr w Lubuskiem.
Stan alarmowy na rzece Bóbr w Lubuskiem. IMGW

16.52

Najnowsze wieści z pow. żagańskiego. Starosta Anna Michalczuk informuje, spotkała się z przedstawicielami służb mundurowych, aby wspólnie ustalić scenariusz działania podczas ewentualnych podtopień.

Szanowni Państwo prosimy o zachowanie spokoju i niepoddawanie się panice! Policja zwiększa patrole Straż Pożarna, a także Ochotnicze Straże Pożarne działają w pełnej gotowości. Służby dysponują niezbędnym sprzętem, zabezpieczamy się również magazynami przeciwpowodziowymi

- czytamy na facebookowym profilu Powiat Żagański.

Ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy na terenie gmin: Szprotawa, Małomice, Żagań, miasto Żagań.

16.00

Strażacy z OSP KSRG Kargowa informują, że rozpoczynają monitoring Odry w Cigacicach. Na tę chwilę stan rzeki wynosi 180 cm (brak zagrożenia). Według prognoz IMGW do piątku stan rzeki Odry w Cigacicach może się podnieść do ponad 500cm co przekracza stan alarmowy. Absolutne maximum stanu dla tej rzeki to 682cm.

Tak wygląda zrzut wody z zapory Pilchowickiej. Właśnie ta woda płynie w kierunku lubuskiego...

15.51

Jaka jest sytuacja na Odrze w Krośnie Odrzańskim?

Krosno Odrzańskie obecnie chronią nowe wały przeciwpowodziowe. Mimo to służby zostały postawione w stan gotowości

14.43

Szprotawa szykuje się na falę powodziową, w Nowej Soli spotkał się sztab kryzysowy:

Lubuscy strażacy w dotkniętym powodzią Stroniu Śląskim!

Tragiczne doniesienia z Czechowic - Dziedzic:

13.51

Lubuski Urząd Wojewódzki informuje, że ostrzeżenia meteo o intensywnych opadach deszczu dla powiatu krośnieńskiego, nowosolskiego, wschowskiego, zielonogórskiego, żagańskiego, żarskiego i m. Zielona Góra obowiązują do jutra, do 6.00 rano.

  • Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów do 45 mm.
  • Obserwuje się tendencję wzrostową stanów wód, związaną ze spływem wód opadowych.
  • Obowiązuje ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia na obszarze rzeki Bóbr od Pilchowic do ujścia do Odry oraz Kwisy od Leśnej do ujścia do Bobru.
  • Według prognoz IMGW stany alarmowe mogą zostać przekroczone w Żaganiu i Szprotawie - rzeka Bóbr oraz w Przewozie – rzeka Nysa Łużycka.
  • Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego prowadzi bieżący monitoring sytuacji w ościennych województwach, ściśle współpracuje z właściwymi terytorialnie RZGW, IMGW, służbami KW PSP, WOT i powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego. Dodatkowo na bieżąco monitoruje sytuację na rzekach oraz zbiornikach wodnych.

13.27

Katastrofalne nagrania ze Stronia Śląskiego

12.41

Wojewoda Marek Cebula informuje

  • W Lubuskiem stany ostrzegawcze zostały przekroczone w trzech miejscach, na dwóch rzekach: na Bobrze - w Żaganiu oraz Szprotawie.
  • W Szprotawie stan ostrzegawczy to 200 cm a obecnie stan wody to 222 cm, do stanu alarmowego brakuje 28 cm.
  • W Żaganiu jest podobnie – stan wody jest między stanem ostrzegawczym a alarmowym.
  • Na Kwisie przekroczony jest również stan ostrzegawczy – to Łozy i tam również woda utrzymuje się między stanem ostrzegawczym a alarmowym.
  • Obie rzeki są to rzeki górskie, o dużym spadku, Kwisa jest lewym dopływem Bobru, a Bóbr wpływa do Odry w okolicach Krosna Odrzańskiego.
  • Dzisiaj (15 września) po godzinie 4 rano zbiornik Racibórz Dolny został uruchomiony i przyjmuje wezbrane wody rzeki Odry.

W Lubuskiem sytuacja na Odrze jest stabilna:

  • W Słubicach stan ostrzegawczy dla Odry to 360 cm, a teraz są 132 cm.
  • Warta – w Gorzowie Wlkp. Stan ostrzegawczy to 390 cm, jest 191 cm.
  • Noteć – w Santoku stan ostrzegawczy to 250 cm a obecnie mamy poziom 39 cm.
  • Obra w Bledzewie – stan ostrzegawczy to 200 cm, a jest teraz 110 cm.

- Jesteśmy w gotowości, nasze służby zapewnią bezpieczeństwo Lubuszanom, a nasi strażacy już teraz ratują życie ludzkie w okolicach Kłodzka. Należy im się najwyższy wyraz uznania, dziękuję - mówi wojewoda.

Aktualizacja 12.25

Żagań i Szprotawa ogłaszają alert przeciwpowodziowy. Na razie Bóbr przekroczył stany ostrzegawcze. Idzie do nas jednak fala powodziowa. Pilchowice zapowiadają niekontrolowany zrzut wody, która po prostu przeleje się górą. O 17.00 fala powodziowa minie Lwówek Śląski, potem ruszy w naszą stronę - informuje nasza dziennikarka Małgorzata Trzcionkowska.

Niedziela będzie deszczowa

Pogodowy alert w Lubuskiem dotyczy powiatów:

  • żarskiego
  • żagańskiego
  • wschowskiego
  • krośnieńskiego
  • nowosolskiego
  • zielonogórskiego
  • Zielonej Góry

Intensywne, niedzielne opady na południu lubuskiego wstępnie zapowiadane są na całą dobę: od niedzielnego poranka do poniedziałkowego poranka. To ostrzeżenie pierwszego stopnia, czyli deszcz będzie znacznie mniej intensywny niż ten, który od piątku zalewa południową Polskę (tam ostrzeżenie ma trzeci stopień, na mapach zaznaczany czerwonym kolorem).

Dodatkowo synoptycy ostrzegają, że rzeka Bóbr przekroczy stany alarmowe na lubuskim odcinku aż do ujścia do Odry. Rzeka na naszym odcinku w ostrzeżeniu cała "świeci" się na czerwono, co oznacza trzeci - najwyższy stopień ostrzeżenia.

Niebezpieczny niż

Przypomnijmy: niż, który od kilkudziesięciu godzin paraliżuje część Polski to ten sam niebezpieczny układ niskiego ciśnienia znad Genui, który przyczynił się już do powodzi w Polsce w 1997 i 2001 r.

Jak ostrzega IMGW, w niedzielę największe sumy opadów prognozowane są w na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 45 mm; w województwie opolskim i śląskim do 35 mm. W szczytowych partiach Tatr opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 13°C na Dolnym Śląsku, około 20°C w centrum, do 25°C na Podlasiu; w kotlinach sudeckich miejscami około 10°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, na Opolszczyźnie i Przedgórzu Sudeckim do 75 km/h, z kierunków północnych, tylko na wschodzie kraju z kierunków wschodnich. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 110 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl