Oświęcim. Arnold Schwarzenegger przyjedzie do Muzeum Auschwitz, a potem odwiedzi synagogę i Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Arnold Schwarzenegger przyjedzie w nadchodzącą środę, 28 września do Oświęcimia
Arnold Schwarzenegger przyjedzie w nadchodzącą środę, 28 września do Oświęcimia Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
W nadchodzącą środę, 28 września do Oświęcimia przyjedzie Arnold Schwarzenegger. Słynny 75-letni amerykański aktor, filmowiec, następnie polityk, biznesmen, filantrop, aktywista ma w planach zwiedzenie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Będzie także w mieście, gdzie chce zobaczyć synagogę i Muzeum Żydowskie przy placu Księdza Skarbka.

Arnold Schwarzenegger przyjedzie do Oświęcimia

Podczas historycznej wizyty Arnold Schwarzenegger odwiedzi obie części byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau oraz jedyną zachowaną synagogę w Oświęcimiu i sąsiadujące Muzeum Żydowskie, gdzie spotka się z ocaloną z Auschwitz byłą więźniarką Lidią Maksymowicz. Schwarzeneggerowi będzie towarzyszyć Simon Bergson, przewodniczący fundacji prowadzącej Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu i syn ocalonych z Auschwitz oraz jej dyrektor Tomasz Kuncewicz.

- Jestem świadkiem zniszczenia wywołanego przez nazizm. Na własne oczy widziałem, jak nienawiść wymknęła się spod kontroli i dlatego dzielę się tymi bolesnymi wspomnieniami ze światem w nadziei, że w przyszłości uda się zapobiec takim tragediom. Wspieram Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i ich misję, aby Holokaust nigdy więcej się nie powtórzył - powiedział Schwarzenegger o swojej nadchodzącej wizycie.

W czerwcu fundacja wyróżniła Schwarzeneggera nagrodą specjalną za zaangażowanie w zapobieganie nienawiści. Były gubernator Kalifornii obiecał odwiedzić Auschwitz, by pogłębić swoją wiedzę i kontynuować działania na rzecz walki z uprzedzeniami. Schwarzenegger od wielu lat publicznie występuje przeciwko nienawiści w mediach społecznościowych, gdzie regularnie zamieszcza filmy i oświadczenia dla milionów swoich fanów.

Przewodniczący Simon Bergson, o nadchodzącej wizycie: - Chociaż nasze ścieżki życia są zupełnie inne, to zarówno Arnold, jak i ja urodziliśmy się w Austrii zaraz po II wojnie światowej, on w Grazu, a ja w obozie przejściowym, gdzie moi rodzice trafili po wyzwoleniu z obozu w Auschwitz. Teraz obaj razem walczymy z nienawiścią i staramy się zmieniać świat. Arnold i ja jesteśmy żywym dowodem na to, że w ciągu jednego pokolenia nienawiść można wykorzenić.

Organizatorem wizyty Arnolda Schwarzeneggera jest fundacja Centrum Żydowskie w Oświęcimiu (Auschwitz Jewish Center Foundation) założona w 2000 r. aby upamiętnić miejscową społeczność żydowską oraz uczyć o współczesnych zagrożeniach wynikających z antysemityzmu oraz innych uprzedzeń.

- Przed II wojną światową ponad 50 proc. mieszkańców Oświęcimia było Żydami. Historia obecności Żydów w mieście sięga XVI w. Żydowscy mieszkańcy nazywali je Oszpicin z jidysz: goście. W wyniku Holokaustu zginęli niemal wszyscy miejscowi Żydzi. Ostatni ocalony z Zagłady żydowski oświęcimianin Szymon Kluger zmarł w 2000 r. - przypomina Maciej Zabierowski z Centrum Żydowskiego.

Dziś o tej historii opowiada wystawa główna w Muzeum Żydowskim pt. Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia. Zwiedzić można także sąsiadującą jedyną zachowaną synagogę Chewra Lomdej Misznajot, Park Pamięci Wielkiej Synagogi, cmentarz żydowski oraz Domem Klugerów z Cafe Bergson. Muzeum realizuje lokalne i międzynarodowe programy edukacyjne.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rudy z Budy
Koles jest Austriakiem tak samo jak Hitler wiec slusznie ze odwiedza niemiecki oboz koncentracyjny. Moralnie to zadna gwiazda, przypominam ze zrobil dziecko swojej sprzataczce co bylo powodem jego rozwodu. Aktor raczej mierny, choc kiedys byl dobrze zbudowany.
Wróć na i.pl Portal i.pl