Spis treści
Karabinek Grot produkuje Fabryka Broni w Radomiu, zakład należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Ideą, która stała za jego stworzeniem, była chęć zastąpienia w Wojsku Polskim broni sowieckiej produkcji, takiej jak karabin AKM. MSBS (Modułowy System Broni Strzeleckiej) miał także być uzupełnieniem innej broni polskiej produkcji, karabinka Beryl wz. 96.
Pomysł na broń powstał w Zakładzie Konstrukcji Specjalnych Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej.
Nowoczesna broń nie tylko dla polskiej armii. Podstawowy kaliber
Karabinek MSBS Grot w swojej podstawowej wersji strzela amunicją kaliber 5,56 x 45 mm, która jest standardowym pociskiem NATO. Używana ona jest między innymi w amerykańskich karabinach szturmowych AR-15 czy brytyjskich L85 Endeavour. Istnieje także możliwość konwersji Grota na sowiecki typ amunicji 7,62 x 39 mm.

Szybkostrzelność teoretyczna karabinka wynosi między 700 a 900 strzałów na minutę. Zasięg Grota wynosi około 500 m. Można za jego pomocą prowadzić ogień w dwóch trybach: pojedynczym oraz ciągłym. Broń działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez otwór z boku broni.
Standardowa wersja broni wyposażona jest w kolbę, rozwijana jest także wersja bezkolbowa. Podstawowy karabinek MSBS Grot waży około 3,7 kg (bez amunicji). Przez lata dokonano kilku modyfikacji, zmieniających nieco wygląd i poprawiających jego możliwości.
Nowoczesna broń nie tylko dla polskiej armii. Wybór celowników
Karabinek posiada możliwość zamontowania wielu elementów wyposażenia dodatkowego, takiego jak kolimator, celownik optyczny czy laserowy, latarka i dwójnóg. Jest przystosowany zarówno do obsługi przez strzelca praworęcznego, jak i leworęcznego.
Istnieją także cywilne wersje broni, wykorzystujące amunicję typu Remington .223, różniące się długościami luf.
Oprócz polskich sił zbrojnych, Groty są z powodzeniem używane przez wojska Ukrainy, broniącej się przed rosyjską inwazją. W maju 2022 roku podpisano również umowę z „jednym z krajów Afryki Wschodniej”.

dś