Drugi pod względem wartości największy program skierowany do polskiej zbrojeniówki. Prezes PGZ Sebastian Chwałek o szczegółach

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Artyleria rakietowa z Korei Pd. i USA z polskimi elementami. O szczegółach rozmawiamy z prezesem PGZ Sebastianem Chwałkiem.
Artyleria rakietowa z Korei Pd. i USA z polskimi elementami. O szczegółach rozmawiamy z prezesem PGZ Sebastianem Chwałkiem. Adam Jankowski/Polska Press
Wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo z Korei Południowej i HIMARS z USA będą instalowane na polskich podwoziach. Polskie mają być także wozy towarzyszące, radary, łączność i rozpoznawcze drony. Umowę ramową zatwierdził w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. O szczegółach drugiego co do wartości największego programu, który zostanie skierowany do polskiego przemysłu zbrojeniowego, portal i.pl rozmawiał z prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastianem Chwałkiem.

Umowa ramowa między Agencją Uzbrojenia i konsorcjum PGZ-WRR określa zasady i warunki zawierania poszczególnych umów wykonawczych związanych z włączaniem krajowych elementów w moduły ogniowe artylerii rakietowej dalekiego zasięgu. To drugi po względem wartości kontrakt - po systemie obrony powietrznej Narew – kierowany do PGZ.

Umowa między PGZ-WWR a Agencją Uzbrojenia

W rozmowie z i.pl prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek podkreślił, że „wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę między konsorcjum PGZ-WWR a Agencją Uzbrojenia na dostawę dla polskich Sił Zbrojnych elementów systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, w oparciu o dostarczone przez amerykańskich producentów rakiety HIMARS oraz koreańskiego producenta rakiety K239 Chunmoo”.

– W pierwszej fazie – nasz pierwszy wkład – to będzie dostawa podwozi Jelcz – nowoczesnych rozwiązań, które będą stanowiły podstawę do montażu integracji z wyrzutniami systemów HIMARS i K239 Chunmoo. Dostarczać będziemy też pozostałe elementy tego systemu, czyli: wozy dowodzenia i łączności, wozy ewakuacyjne, środki radiolokacyjne oraz wozy załadunku amunicji. Cały osprzęt będzie wykonany w polskich zakładach, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – wyjaśnił prezes PGZ.

Kiedy dostawy pierwszego sprzętu?

Sebastian Chwałek powiedział i.pl, że „pierwsze Jelcze i pierwsze elementy, mają być dostarczone już w przyszłym roku, w oparciu o pierwsze zintegrowane – najpierw z koreańskimi rozwiązaniami wyrzutnie”.

– Docelowo – w kolejnej fazie – obok budowy całego pakietu serwisu i całej zdolności serwisowej, będziemy też chcieli i zmierzamy do tego, aby móc w Polsce – w naszych zakładach – realizować produkcję zarówno elementów wyrzutni, jak i zbudować kompetencje do produkcji rakiet do systemu K239 Chunmoo. Tak, aby nasz przemysł był samowystarczalny, również w sytuacji kryzysowej, abyśmy mogli dostarczać naszemu wojsku wszystko, co jest niezbędne – mówił.

Prezes PGZ podkreślił, że „również w kooperacji z naszymi partnerami z USA prowadzimy rozmowy tak, aby jak największy potencjał i jak największą ilość kompetencji zaabsorbować do naszego przemysłu zbrojeniowego oraz móc być w dużym zakresie samowystarczalnym dla polskiej armii w całym cyklu użytkowania tego sprzętu przez najbliższe dziesięciolecia”.

Prezes PGZ Sebastian Chwałek: Niebawem finalizacja umów przemysłowych

– Nasza dotychczasowa współpraca przebiega dobrze – zarówno z Amerykanami, jak i z Koreańczykami. Niebawem będziemy finalizować umowy przemysłowe, które będą precyzować szczegóły. Za jakiś czas będę mógł poinformować o konkretnych wynikach naszych rozmów, które się jeszcze toczą – dodał.

Sebastian Chwałek odniósł się także do niedawnej wizyty w Korei Południowej. – Ostatnia wizyta w Korei Południowej i rozmowy z przedstawicielami zarówno przemysłu, jak i strony rządowej, były bardzo obiecujące. Precyzują już to, co będziemy wspólnie robić. Mam nadzieję, że już niedługo sfinalizujemy wszystkie elementy i będziemy mogli przedstawić opinii publicznej więcej szczegółów – powiedział prezes PGZ.

W skład konsorcjum PGZ WRR wchodzą: PGZ S.A. (lider), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. oraz PIT-RADWAR S.A. W projekcie, w charakterze poddostawców uczestniczyć będą również inne przedsiębiorstwa z PGZ oraz podmioty krajowego przemysłu obronnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl