Otodontoskopia w służbie badań kryminalistycznych

Mariusz Grabowski
123rf
Odonstoskopia, to kolejna dziedzina, która pomaga śledczym ustalić sprawcę przestępstwa.

Odonstoskopia to dziedzina wielce praktyczna: skoro ślady zębów występują na ciele jako następstwo działań na tle seksualnym albo obrony, to należy taki ślad sfotografować albo wykonać odlew silikonowy. Koniecznie trzeba przy tym użyć stosownej podziałki.

Zęby na ciele człowieka

„Zęby na przedmiotach pozostawiają ślady różnego rodzaju nagryzienia, które nie powodują rozdzielenia przedmiotu i przybierają postać: wgłębionego odwzorowania łuku albo ślady poślizgu; nadgryzienia, gdzie dochodzi do częściowego oddzielenia - np. kęs pożywienia oraz przegryzienia, które rozdzielają przedmiot” - pisze A. Buczek w wydanym w 1980 r., ale wciąż aktualnym tomie „Kryminalistyczne badania śladów zębów”.

Z kolei na ciele człowieka możemy znaleźć ślady ugryzienia: powierzchniowe, podczas których nie następuje przecięcie skóry, a pojawia się zasinienie w kształcie łuku zębowego, oraz głębokie, które przecinają skórę, tworząc oprócz zasinień także rany cięte i szarpane, a także odgryzienia skutkujące oderwaniem fragmentu ciała, które mają zazwyczaj małą wartość identyfikacyjną.

Do indywidualnych cech identyfikacyjnych zębów zalicza się budowę, rozmieszczenie w łuku, uszkodzenia, strukturę budowy szkliwa, mikronierówności na powierzchni. Cecha identyfikacyjna układu zębów to ich ustawienie w łuku, braki w uzębieniu, wielkość. Szczegółowe cechy identyfikacyjne zęba to wszelkie charakterystyczne dla niego ubytki, uszkodzenia itp.

Zaburzone proporcje

A co ma do odontoskopii popkultura? Otóż niejaki dr Hoon Park, koreański stomatolog specjalizujący się we wszczepianiu implantów, a jednocześnie wielbiciel mrocznych horrorów, ułożył ranking bohaterów filmów grozy charakteryzujących się wyjątkowo fatalnym uzębieniem. Wygrała Baba Jaga z fimu „O królewnie Śnieżce i 7 krasnoludkach” (uzasadnienie: „Utrata niemal wszystkich zębów w niekorzystny sposób zaburzyła proporcje jej twarzy. Skutkiem było również przybliżenie podbródka do nosa”). Tuż za nią znalazł się Freddy Krueger („Jego zęby są nie tylko krzywe i zbyt szeroko rozstawione, ale też ma-ją kojarzący się z krwią kolor”).

Na trzecim miejscu Park sklasyfikował en masse orków z trylogii „Władca Pieścieni” („Każdy przedstawiciel gatunku ma problemy ze zgryzem - powszechną chorobą wśród orków była parodontoza spowodowana potworną ilością kamienia nazębnego”).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl