Panama Papers | Jak działają raje podatkowe. Tłumaczy ekonomista Marek Zuber
Źródło: AIP/x-news
Najpierw informacje otrzymała niemiecka gazeta „Sueddeutsche Zeitung", potem opublikowało je Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych.
Raje podatkowe wykorzystywane przez firmę Mossack Fonseca
A chodzi o pieniądze ukrywane przez bogaczy i znane osoby, zaś drogę tych środków prześledzili dziennikarze. Ich śledcza robota zajęła kilkanaście miesięcy.
Źródło: RUPTLY/X-News
Ponad jedenaście milionów dokumentów ukazuje działanie jednej z najbardziej tajemniczych firm na świecie, panamskiej kancelarii prawniczej Mossack Fonseca. Dla swoich klientów stworzyła ona około 200 tysięcy firm w tzw. rajach podatkowych.
Banki, które założyły najwięcej fasadowych spółek z pomocą Mossack Fonseca
To ona instruowała i obsługiwała klientów na całym świecie o sposobach lokowania środków w tych rajach, by unikać podatków. Takie praktyki uprawiała od czterech dekad.
CZYTAJ TAKŻE: Zrób sobie raj (podatkowy). Oto kraje, które kuszą niskimi podatkami i dyskrecją bankową
Gerard Ryle, dyrektor Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śleczych(ICIJ) twierdzi, że dokumenty ujawniają „biznesowe” praktyki Mossack Fonseca dzień po dniu od 40 lat.
- Moim zdaniem to największy tego rodzaju wyciek, który opiera się na dokumentach – powiedział Ryle.
Skala wycieku dokumentów przewyższa nawet słynną aferę z tajnymi informacjami WikiLeaks z 2010 roku czy Edwarda Snowdena z roku 2013.
Klientami wspomnianej firmy była światowa śmietanka towarzysko-polityczno- biznesowa, m.in.: monarcha Arabii Saudyjskiej, obecni prezydenci Argentyny, Ukrainy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, byli premierzy Gruzji, Islandii, Iraku, Ukrainy, Jordanii i Kataru.
Mossack Fonseca zajmowała się także operacjami syna byłego egipskiego dyktatora Mubaraka, przyjaciółmi prezydenta Rosji Władimira Putina, córki byłego premiera Chin, itd.
W dokumentach pojawia się nazwisko przyjaciela Władimira Putina i ojca chrzestnego jego córki Marii wiolonczelisty Siergieja Roldugina. Ten ostatni miał pobrać 200 mln dolarów kredytu na zakup jednej ze spółek za którą zapłacił… dolara.
CZYTAJ TAKŻE: Kleptokracja Putina. Karen Dawisha demaskuje gang prezydenta Rosj
Zdaniem rzecznika Kremla, choć nazwisko Putina oficjalnie nie widnieje w dokumentach to tylko element wojny propagandowej.
Dokumenty wskazują też na praktyki prania brudnych pieniędzy m.in. przez rosyjski bank kierowany przez przyjaciół Putina. Chodzi o Bank Rossiya, który jest obiektem amerykańskich i unijnych sankcji po aneksji Krymu przez Moskwę. Ujawnione dokumenty po raz pierwszy ujawniają, jak bank i jego klienci zarabiali na nielegalnych przelewach. M.in., wspomniany już Roldugin zarobił na nielegalnych praktykach setki milionów dolarów.
Nie zabrakło też wśród bohaterów afery Leo Messiego, jeden z najlepszych i najbogatszych piłkarzy świata oraz osób, które wspierały objęte międzynarodowymi sankcjami rządy takich krajów, jak Kora Północna, Zimbabwe, Rosja, Iran i Syria.
CZYTAJ TAKŻE: Kto trzyma pieniądze w rajach podatkowych: ICIJ ujawnia sekrety polityków i celebrytów [RAPORT]
Dokumenty Mossack Fonseca pokazały też, jak premier Islandii Sigmundur Gunnlaugsson ukrywał przed podatkami swoje pieniądze. On i jego żona Anna Sigurlaug Pálsdóttir kupili w roku 2007 akcje firmy Wintris. Kiedy wszedł on dwa lata później do parlamentu nie zadeklarował tej transakcji, potem sprzedał połowę akcji wspomnianej firmy swojej żonie za jednego … dolara. Teraz politycy tego kraju domagają się ustąpienia premiera
Korzystanie z rajów podatkowych jest legalne, jednak międzynarodowe prawo ogranicza działalność biznesową osób, które pełnią albo pełniły funkcje publiczne. Takie zastrzeżenie ma powstrzymać ich przed wykorzystywaniem pozycji dla własnych interesów i chronić je przed korupcją.
Sprawa Pawła Piskorskiego