- Ojciec Święty na mocy reskryptu z dnia 17 grudnia zniósł otoczenie tajemnicą papieską sprawy postępowań wobec duchownych oskarżonych o wykorzystywanie małoletnich, przemocy seksualnej i pornografii dziecięcej - podała Katolicka Agencja Informacyjna.
Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu deklarował bezwzględną walkę z pedofilią i dotrzymuje słowa, choć nie wszystkim hierarchom taka postawa się podoba. Np. w Polsce Kościół woli walczyć z LGBT oraz gender, choć są diecezje, które wzorem Franciszka niezwykle szybko i ostro reagują na skargi i podejrzenia w sprawie pedofilii.
W każdej polskiej diecezji, decyzją biskupów, powoływani są delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży. To do nich można zgłaszać wszelkie przypadki podejrzeń nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Na stronach internetowych podają swoje numery komórkowe oraz mejle. Są powoływani przez biskupów aż do odwołania i mają niezależną pozycję. Ich zadaniem jest prowadzenie komisji stałej lub powołanej doraźnie do prowadzenia dochodzenia wstępnego w przypadku zgłoszenia podejrzenia przestępstwa. Delegaci są zobowiązani do prowadzenia dochodzenia wstępnego, przewidzianego normami Stolicy Apostolskiej, oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dotyczącymi wstępnego dochodzenia kanonicznego „w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia”.
Nie przegapcie
Od 1 września, czyli od początku tego roku szkolnego, w diecezji gliwickiej i archidiecezji katowickiej obowiązuje nowy dokument dotyczący postępowania duchownych, ale też świeckich pracujących w Kościele z nieletnimi.
Ma zapobiegać coraz częściej ujawnianym przypadkom pedofilii, której sprawcami są księża. W dokumencie „Świadomość. Zapobieganie. Reagowanie. Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym” znalazły się konkretne zakazy i nakazy dotyczące postępowania z dziećmi i młodzieżą.
- Przepraszamy za to, że zabrakło nam czujności. Nie jesteśmy w stanie ani cofnąć czasu, ani nawet skutecznie zadośćuczynić za krzywdy i zaniedbania. Możemy natomiast spróbować nauczyć się czegoś na własnych błędach - napisali we wstępie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, oraz Jan Kopiec, biskup gliwicki.
W materiale wyliczone są m.in. zachowania niedopuszczalne wobec dzieci i młodzieży. Księża, ani inne osoby kościelne pracujące z młodzieżą, nie mogą: okazywać wszelkich form niechcianej czułości, mocnych i pełnych uścisków („zamykających”, czyli niedających dziecku możliwości przerwania kontaktu).
Zobaczcie koniecznie
Obecnie Franciszek dokonał kolejnego ważnego kroku, bo te najbardziej bulwersujące opinię publiczną sprawy często podlegały tajemnicy papieskiej. Teraz będą odtajnione poprzez przekazanie im tym śledczym, którzy o to poproszą i z każdego kraju, którego dotyczy śledztwo. Wśród tych dokumentów znajdują się różne zeznania, np. nierozpatrzone skargi, a także cała dokumentacja dotycząca postępowania Kościoła w określonych sprawach, bo obok prokuratorskiego dochodzenia duchowni prowadzą własne.
Jak "znak otwartości, dostępności, przejrzystości, współpracy z władzami cywilnymi” – ocenił decyzję papieża Franciszka dyrektor programowy dykasterii ds. Komunikacji, Andrea Tornielli. (cytat za KAI).
Dasz radę na święta? Spróbuj
